* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Olga Malinkiewcz wygrała nagrodę Photonics21 Student Innovation Award 2014  (Przeczytany 2057 razy)

Offline Casper

  • UĹźytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 433

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej wręcza nagrodę Oldze. (http://www.photonics21.org/)

Stosowane obecnie ogniwa słoneczne posiadają wydajność około 15% w codziennym użyciu, ale ich produkcja wymaga skomplikowanych procesów i jest kosztowna. Tak naprawdę to energia uzyskiwana z nich jest droższa od tej z paliw kopalnych.
Sytuację może zmienić inna technologia, dużo tańsza. Uwagę uczonych skupiło wykorzystanie minerałów zwanych perowskitami, posiadających strukturę odkrytego w XIX wieku przez Perowskiego pierwszego z nich. Doskonale pochłaniają one promienie słoneczne i dają  szansę na zastąpienie drogich ogniw krzemowych. Olga znalazła sposób na łatwe tworzenie ich cienkich warstw, które można nakładać nawet na tkaninę czy szybę. Wydajność uzyskanych w ten sposób ogniw wynosi aż 12% i może być podniesiona. Na razie są to małe 1 cm kwadratowy powierzchnie, ale uzyskane jakby  " kuchni".
Perspektywą  jest rewolucja - wszechobecne, tanie ogniwa... Na przykład na kapeluszu przeciwsłonecznym na plaży, ładujące nam komórkę.

Połączenie wydajności i taniej produkcji może zmienić świat!

Olga Malinkiewicz jest Polką , doktorantką Uniwersytetu w Walencji.
Zorientowała się że jest u progu ważnego odkrycia, wysłała dziecko do Polski i w ciągu miesiąca oczekująca na patent procedura była gotowa.
Inne rozwiązania wymagały dosyć złożonych procesów i prowadziły do sztywnych powłok. Nawet one były znacznie prostsze od potrzebnych do wytworzenie ogniw krzemowych.
Zdaniem Olgi, polscy uczeni powinni wziąć udział w wyścigu po nowe, perowskitowe technologie.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2014, 22:42:46 wysłana przez Casper »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.