* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Przeziębienie, które zabija co trzecią osobę  (Przeczytany 2211 razy)

Offline Uczen_Sokratesa

  • UĹźytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1217
Przeziębienie, które zabija co trzecią osobę
« dnia: Maj 04, 2014, 05:13:19 »
Pierwsze zachorowania stwierdzono w Arabii Saudyjskiej wiosną 2012 roku.
Do tej pory odnotowano 262 przypadki w dwunastu krajach świata, w tym ostatnio w USA.
Sprawcą był MERS - koronawirus podobny do niedawnego źródła paniki na świcie SARS.

Za wiki:
Koronawirusy to rodzaje wirusów, należących do podrodziny Coronaviridae. Koronawirusy posiadają otoczkę oraz pojedynczą nić RNA o symetrii helikalnej i dodatniej polarności. Rozmiar genomu koronawirusów mieści się w zakresie od 16 do 31 knt, co jest wartością niezwykle dużą jak na wirusy RNA. Nazwa "koronawirus" wywodzi się z łac. corona, oznaczającego koronę, jako że otoczki wirusów w mikroskopii elektronowej wydają być ukoronowanymi przez pierścień małych, przypominających żarówki struktur. Klasa Baltimore: IV

Wyróżnia się 3 odmienne podgrupy wirusów: B814, 229E i OC43. Dwie ostatnie grupy odpowiedzialne są za cykliczne (co 2 - 4 lata) epidemie zakażeń dróg oddechowych, najczęściej w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny, kiedy zmniejsza się liczba zakażeń rynowirusowych. Uważa się, że koronawirusy są odpowiedzialne za 10-20% wszystkich przeziębień.

Tak wygląda SARS:


Zdjęcie wiki.

Tak MERS:


Zdjęcie CNN

Objawy zakażenia przypominają przeziębienie, czyli to gorączka, kaszel i problemy trawienne, ale są poważniejsze i mogą prowadzić do zapalenia płuc i uszkodzenia nerek.
Nie jest wiadomo jaka drogą przenosi się wirus. Bliskie kontakty z chora osobą na pewno są niebezpieczne.

Wirus mogą mieć swoje siedlisko w organizmach dromaderów.
Badania sugerują, że dwie trzecie tych zwierząt jest nosicielem wirusa.

Przedstawia je klip CNN.Być może wirus zaraża jedzących mięso wielbłądzie lub pijących nieprzegotowane mleko.
Nawet sam kontakt ze skórą zwierzęcia może być źródłem zakażenia.

Zarażony człowiek nie wie od razu o chorobie i może podróżując  samolotem przewieść go w dowolne miejsce na Ziemi.
Zaobserwowano wzrost zachorowań na wiosnę . Nie wiemy dlaczego.
Niestety nie ma na chorobę specjalnych leków ani szczepionek.

« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2014, 05:19:58 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Przeziębienie, które zabija co trzecią osobę
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 09, 2014, 12:24:17 »
Wirusy to takie dziwne twory, że nawet trudno je nazwać żywymi, a spustoszenia w organizmach mogą narobić bardzo dużo, a nawet prowadzić do śmierci.
Dla MERS siedliskiem są pewnie dromadery. To bardzo możliwe, bo zwierzęta bardzo często są rezerwuarem wirusów. Dla nich nieszkodliwe, dla człowieka zabójcze.
Pamiętam, jak pewien profesor wirusologii mówił, że w Afryce jest jezioro (nazwy niestety nie znam), z którego prawdopodobnie wyszło wiele paskudnych wirusów, np. wywołujące gorączkę krwotoczną Ebola, Marburg, Zenga, a być może nawet "protoplasta" HIV. Co ciekawe, wszystko to są RNA-wirusy. Najbardziej w tym jeziorze podejrzane o bycie rezerwuarem są płazy i kto wie, ile tam jeszcze niebezpieczeństw na nas czyha.

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.