* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Łk 24,13–35  (Przeczytany 1702 razy)

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 405
Łk 24,13–35
« dnia: Maj 04, 2014, 17:36:38 »
(Łk 24,13–35)Odpowiedzieli Mu: „To, co się stało z Jezusem z Nazaretu, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A myśmy się spodziewali, że właśnie On miał wyzwolić Izraela. Teraz zaś po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. Co więcej, niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapew­niają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli”.

Tak sobie mysle, jest to opis widzenia Jezusa bez swiatla Ducha Swietego. Jezus potezny prorok w ktorym pokladano nadzieje  na odzyskanie wolnosci przez narod Izraelski, ktorego ziemie stanowily czesc rzymskiej prowincji.Jezus jest widziany w kategoriach doczesnych oczekiwan, doczesnych nadzieji. Nadziei na wolnosc, nadzieje na doczesna pomyslnosc.W przypadku Jezusa te nadzieje zostaly zawiedzione. Ci , ktorzy  zufali Jezusowi nie tylko spotkalo ich rozczarowanie wobec wlasnych oczekiwan ale tez widzieli kleske Jezusa,Jego bezbronnosc i slabosc wobec oprawcow, ktorym nie stawil zadnego oporu, nie uzyl nic ze swych mocy aby bronic sie poprostu zostal pojmany i po roznych torturach zadano mu smierc w meczarniach. Teraz zabrano jego cialo interpretacja mogla byc taka, ze uczyniono to aby zabezpieczyc sie przed ewentualnym kultem czlowieka, ktory zagrazal jednosci religijnej i w ten sposob uznac epizod z Jezusem za zakonczony.

Tak to wszystko wyglada bez swiatla Ducha Swietego. Z osobistego doswiadczenia moge powiedziec, ze kiedys mialem taki sen w ktorym widzialem na Krzyzu Jezusa, On patrzyl na mnie ja patrzylem na Niego i nie rozpoznalem w tej osobie Jezusa. Obok mnie stala jakas kobieta, do ktorej sie zwrocilem mowiac, ze ten czlowiek swym cierpieniem przypomina cierpienia Mesjasza, dokladnie nie pamietam co powiedzialem bo to jest sen od ktorego uplynelo 35 lat w kazdym razie taka byla idea tego co powidzialem. Ta kobieta odpowiedziala to jest Mesjasz.
 Wtedy sie obudzilem i nie moglem zrozumiec jak to sie stalo, ze we snie nie rozpoznalem  Kogos,kto mial twarz dokladnie taka sama jak na obrazkach i obrazach . W snie nie widzialem jakiejsc innej twarzy. Roznica byla taka, ze z twarzy Jezusa Chrystusa bil niesamowity pokoj i wlsanie ten gleboki pokoj sprawil , ze zwrocilem sie do tej kobiety. W tej chwili rozumie, ze to co widzialem od siebie jesli nie przejdzie przez to swiatlo Ducha Swietego nie da mi zadnego rozumienia.W swietle tego doswiadczenia teraz rozumiem jaka jest rola Ducha Swietego i tylko w Nim widze moc wiary apostolow. Cale Pismo Swiete jest dla mnie Pismem, w ktorym Duch Swiety daje prawdziwe rozumienie tego kim jest Jezus Chrystus, daje rozumienie faktu pustego grobu. Duch Swiety daje moc gloszenia Ewangelii i moc znoszenia wszystkiego dla poswiadczenia jej prawdziwosci.
 Byc moze dla wielu historia Jezusa jest historia o szlachetnym czlowieku, ktory pragnal propagowac swoje wyobrazenie o Bogu  i z tego powodu jest jego miejsce w historii. Duch Swiety daje moc innym spojrzeniom ,tym spojrzeniom,ktorymi sie dzielili apostolowie, ktorymi zyl Kosciol pierwszch wiekow i ktore nie ulegaja zadnym transformacjom historycznym ALLELUJA  JEZUS ZYJE, NASZ PAN ZMARTWYCHWSTAL I MY TEZ ZMARTWYCHWSTANIEMY.

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Łk 24,13–35
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2014, 23:50:32 »
Tak Robercie... Myślę że widzisz dobrze rolę Ducha, dzięki któremu widzimy świat inaczej i w sposób często  absurdalny dla niewierzących.
Przyznam się, że ja też miałem chwilę doświadczenia widzenia świata bez całej łaski Ducha. W dosyć zabawnych okolicznościach poprosiłem by Pan "na chwilę" nie patrzył na mnie. Nigdy nie zapomnę tego co stało się potem. Niby pamiętam jak to jest być niewierzącym, bo byłem nim długo, ale powrót do tego stanu jest szokujący. Taki zimny i nagle ciasny świat ... Tylko tu i teraz. Brrrrrrr
Niewierzący nie mają pojęcia jak są biedni.  Ciekawe, że nawet Tatarkiewicz zauważył. że inaczej wygląda świat oczami filozofów ducha , a inaczej materii.
Człowiekowi chyba wszystkich wieków jest trudno pojąć że problem jest w NIM, a nie w świecie czy innych. To jemu brakuje kontaktu z Bogiem, miłości i gotowości do widzenia prawdy , w tym o sobie. Niestety wobec tej choroby nie wystarczyłoby ziemskie królowanie nawet Jezusa. Nic zewnętrznego nie uleczy ludzkości...
Niech Pan błogosławi Robercie Tobie i Twoim bliskim.

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 405
Odp: Łk 24,13–35
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 05, 2014, 00:23:05 »
Uczniu Sokratesa  jest dla mnie wielkim wyroznieniem. ze tutaj mozemy dzielic sie naszymi doswiadczeniami tego co w jakis sposob daje swiadectwo milosci Boga . Czym by bylo nasze zycie bez Niego? Nawet nie chce mi sie specjalnie cos wyobrazac. Wiem , czym jest z Nim. Dzieki Niemu moge spotykac ludzi takch jak Ty i powiedziec chwala Ci Panie za mozliwosc takich spotkan w ktorych nie nie jest wazne co bylo wazne jest co jest i bedzie jesli w naszym zyciu Duch Swiety bedzie realizowal swe plany. Serdecznie pozdrawiam w Panu

 


* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

 • post Czytania na wtorek, 7 lutego 2023 - 07 Luty
 • Wtorek V tygodnia okresu zwykłego

  (Rdz 1, 20 – 2, 4a)

  Bóg rzekł: "Niechaj się zaroją wody od istot żywych, a ptactwo niechaj lata nad ziemią, pod sklepieniem nieba!" Tak stworzył Bóg wielkie potwory morskie i wszelkiego rodzaju pływające istoty żywe, którymi zaroiły się wody, oraz wszelkie ptactwo skrzydlate różnego rodzaju. Bóg, widząc, że były dobre, pobłogosławił je tymi słowami: "Bądźcie płodne i mnóżcie się, abyście zapełniały wody w morzach, a ptactwo niechaj się rozmnaża na ziemi". I tak upłynął wieczór i poranek – dzień piąty. Potem Bóg rzekł: "Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło, zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta według ich rodzajów!" I stało się tak: Bóg uczynił różne rodzaje dzikich zwierząt, bydła i wszelkich zwierząt pełzających po ziemi. I widział Bóg, że były dobre. A wreszcie rzekł Bóg: "Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem podniebnym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!" Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad ptactwem podniebnym, nad rybami morskimi i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi". I rzekł Bóg: "Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa podniebnego, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona". I tak się stało. A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre. I tak upłynął wieczór i poranek – dzień szósty. W ten sposób zostały ukończone niebo i ziemia oraz wszystkie zastępy jej stworzeń. A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał, stwarzając. Oto są dzieje początków po stworzeniu nieba i ziemi.

  (Ps 8, 4-5. 6-7. 8-9)

  REFREN: Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!

  Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło palców Twoich,na księżyc i gwiazdy, które Ty utwierdziłeś:Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz,czym syn człowieczy, że troszczysz się o niego?

  Uczyniłeś go niewiele mniejszym od aniołów,uwieńczyłeś go czcią i chwałą.Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich,wszystko złożyłeś pod jego stopy:

  Owce i bydło wszelakie,i dzikie zwierzęta,ptaki niebieskie i ryby morskie,wszystko, co szlaki mórz przemierza.

  Aklamacja

  Nakłoń me serce do Twoich napomnień, obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

  (Mk 7, 1-13)

  U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozoli...

Robert Nowak
Styczeń 20, 2019, 14:28:04 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1618 | Komentarze: 0

Ten tekst nie jest tekstem  dla ktorego trzeba szukac, jakis specjalnych srodkow  aby go zrozumiec. Tutaj Bog mowi jasno, ten Bog , ktory  wyprowadzil Izraelitow z Egiptu, nie jest Bogiem tylko dla Izraelitow. Ten Bog nie jest jakims lokalnym bostwem, ten Bog jest  Bogiem, Jedynym.
 Nie ma zadnej boskosci atomizowanej na rozne bostwa. Nie istnieje cos takiego jak boskosc nieosobowa, zrodlo energii  kosmicznej  czy  jakas  kosmiczna bezoosbowa rozumnosc, jak to na przyklad uwazal Arystoteles, czy jakas Mojra, ktora dyktuje przeznaczenie bogow i ludzi , jak to sobie wyobrazano w  spolecznosci greckiej.
 Wszystkie wierzenia w Boga, jakie znamy maja za  podstawe  znaki z ktorych sie wyczytuje  istnienie czegos co stoi za tym istnieniem jakim jest nasze istnienie  i istnienie tego wszystkiego co nas otacza. Jednak my  z tym istnieniem nie mielismy zadnego  kontaktu bezposredniego, nie mielismy zadnej  intuicji.
Pismo swiete wyjasnia powod nie posiadania takiej intuicji w opi...
Robert Nowak
Styczeń 06, 2019, 13:20:58 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1591 | Komentarze: 0


Wyj 19:1-24

 Niesamowite wydarzenie Bog wychodzi z ukrycia i daje materialne znaki swojej obecnosci. Te materialne znaki wzywaja do szacunku. Obecnosc Boga wymaga szacunku.  Ten szacunek wyraza sie w odpowiednim ubraniu i tym wszystkim co my nazywamy zasadami higienicznymi. To wszystko podyktowane jest tym, gdyz ma nastapic wielkie wydarzenie. To wydarzenie nie jest tylko wielkie dla Izraelitow, to jest wydarzenie , ktore dotyczy calej ludzkosci. Narod Izraelski jest nasieniem  Narodu Wybranego poniewaz w tym nasieniu  narodzi sie Jezus Chrystus ,ktory przez swoja meke Krzyzowa , Smierc i Zmartwychwstanie z tego nasienia uczyni cos co mozemy nazwac wielkim wybuchem, ktory daje poczatek Nowego Uniwersalnego Kosmopolitycznego Narodu. Ten narod to nie jakas jedna kultura to narod Wybrany z Ludzkosci ale nie Ludzkosc jako taka.
Bog swojemu narodowi stawia wymagania istnieja jakies wyrazy zewnetrznego szacunku i wewnetrznej postawy:" ... jeśli pilnie słuchać będziecie...
Robert Nowak
Grudzień 30, 2018, 22:47:47 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 2522 | Komentarze: 0

  Wyj 18: 1- 27

Osobiscie jestem zafascynowany tym obrazkiem z zycia Mojzesza. Tutaj nastepuje cos takiego co w jezyku wspolczesnym mozemy nazwac polaczeniem rodzin. Mojzesz na pustyni odzyskuje kontakt ze swoja zona I dziecmi od ktorych byl oddalony w moim mniemaniu ze wzgledow bezpieczenswa dla swojej rodziny.
Z drugiej strony ukazana jest madrosc ludzka I otwrtosc Mojzesza na dobre rady. Tesc Mojzesza daje Mojzeszowi rada aby lud I mojzesz  nie czuli sie za bardzo obciazeni wszystkimi konfliktami jakie przezywa wspolnota. Mojzesz rade starcow, ktora byla w Egipcie zastepuje nowa forma organizacyjna.  Ustanawia przelozonych nad kazda dziesiatka, setka y tysiacem . Izraelitow.
Tak wiec wszystkie bierzace sprawy byly zalatwiane przez  tych ktorych Mojzesz ustanowil jako przelozonych   waga sprawy decydowala do jakiego przelozonego trzeba sie zwrocic. Mojzesz zalatwial sprawy najistotniejsze I byl w pozycji   najwyzszejw wladzy  wykonawczej , sadowniczej I ustawod...
Robert Nowak
Grudzień 23, 2018, 13:58:16 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1453 | Komentarze: 0

 Wyj 17:8-16

Oto pojawia sie nowa grozba przed  Izraelitami w Refidim  pojawiaja sie Amalekici gotowi do bitwy. Ja sobie wyobrazam, ze kosztownosci jakie otrzymali Izraelici w Egipcie, byly  przyczyna pojawienia sie Amalekitow. Do tego czasu Izraelici nie stoczyli zadnej bitwy, nie maja zadnego doswiadczenia  wojennego. Nie jest to pierwsza sytuacja , ktora  stawia  lud izraelski przed  zaglada. Amalekici mieli plan prosty zlupic  kosztownosci, pozabijac tych , ktorych uznaja za bezuzytecznych i  jencow wojennych zdrowych , mlodych i silnych sprzedac na targu niewolnikow.
 Lup wydawal sie latwy.
 Izraelici nie maja zadnego wyjscia, tutaj  trzeba podjac walke. Mojzesz  wybiera na przywodce mlodego Jozuego  i on prowadzi do bitwy na predce utworzone wojsko.
Pismo Swiete mowi, ze zwyciestwo w bitwie nalezalo do Izraelitow, natomiast  dla Amalekitow ta bitwa znaczyla koniec ich istnienia to co chcieli uczynic z Izraelem to spotkalo ich jednak zwyciestwo w tej bitw...
Robert Nowak
Grudzień 09, 2018, 13:41:57 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1731 | Komentarze: 0

Wyj 17:1-7

"Czy też Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy nie?"

Ja osobiscie tutaj zastanawiam sie nad paczatkiem tego pytania. Gdzie narodzilo sie takie pytanie po fakcie wyjscia z Egiptu i tego wszystkiego co nastapilo z wojskiem  faraona.? To pytanie w moim odczuciu rodzi sie w swiadomosci spolecznej, nie jest to pytanie konkretnej osoby tylko spoleczenstwa.
Swiadomosc spoleczna nie jest czyms co spontanicznie zawierza sie Bogu. Swiadomosc spoleczna  tutaj nie zyje prawda historyczna, nie ma pamieci czy raczej ta pamiec jest bardzo wybiorcza.
Pismo Swiete ukazuje wiez z Bogiem na plaszczyznie osobowej i jest to relacja  z Bogiem jaka ma Mojzesz i z drugiej strony swiadomosc ludu , ktory  jest bardzo bliski buntu i ukamieniowaniu Mojzesza.
Jezus Chrystus, kory wyprowadzanas z niewoli grzechu  w tym procesie wyzwolenczym nie tylko stanal przed niebezpieczenstwem smierci  . On ja przyjal . Odpowiedzia na dzialalnosc Jezusa Chrystusa byl wyrok smier...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.