* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Boże Ciało  (Przeczytany 1666 razy)

Offline Teofil

  • Administrator
  • ****
  • *****
  • Wiadomości: 561
Boże Ciało
« dnia: Czerwiec 18, 2014, 22:01:48 »
___
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie znana jako Boże Ciało, obchodzona jest w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. W Kościele katolickim jest to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu i święto nakazane.

W tym dniu wierni w sposób szczególny wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Jest to radosne, dziękczynne i uroczyste upamiętnienie tajemnicy Wielkiego Czwartku, skupione bardziej na samej Eucharystii i jej znaczeniu. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej (60 dni po Wielkanocy), co jest już trwałą wielowiekową tradycją. W niektórych krajach obchody święta przenoszone są na kolejną niedzielę.


W polskiej tradycji obchody uroczystości wiążą się z tłumną procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z czterech Ewangelii dotyczące ustanowienia Eucharystii oraz pieśń "Święty Boże..." i modlitwa (oracja).
W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Zwyczaj obchodzenia tej uroczystości pojawił się w XIII w. i był owocem spontanicznej pobożności eucharystycznej wiernych, która była odpowiedzią na spory teologiczne dotyczące obecności Chrystusa w Najświętszym sakramencie i herezję Berengariusza. Rozwijał się kult Eucharystii i związana z nim rosnąca potrzeba adoracji i wystawiania monstrancji z Najświętszym Sakramentem. Sama uroczystość, pod wpływem widzeń św. Julianny z Cornillon, została ustanowiona początkowo w 1252 r. dla diecezji Liège przez bpa Roberta z Thourotte i rozszerzyła się na Niemcy. W 1263 r. miał również miejsce słynny cud eucharystyczny w Bolsenie. 

Cytuj
Papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: "[...] zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia." Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317).(...)

W 1955 Pius XII wprowadzając swoje reformy liturgiczne zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał Paweł VI wprowadzając w 1969 nowe normy kalendarza liturgicznego (Mysterii paschalis). W formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego rozdzielnie obchodzi się święto Bożego Ciała i Bożej Krwi: 1 lipca obchodzone jest święto Przenajświętszej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa (Festum Pretiosissimi Sanguinis Domini Nostri Jesu Christi).
dz. cyt. Wikipedia

Pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Kościele była diecezja Krakowska w 1320 r. O pierwszych procesjach Bożego Ciała wspominają Ordinale Płockie z XIV w., gdzie mowa jest o czterech ołtarzach, przy których czytano początki czterech Ewangelii. Ta tradycja zachowała się w Polsce do dziś. Do 1420 r., co uznano na synodzie gnieźnieńskim, uroczystość rozpowszechniła się na całą Polskę.

_________
Na podstawie źródeł:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Uroczysto%C5%9B%C4%87_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszego_Cia%C5%82a_i_Krwi_Pa%C5%84skiej
Ks. Tarsycjusz Sinka CM, Zarys liturgiki, Kraków 1994, s. 140-141.
Foto. http://www.rzeszow4u.pl/
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2014, 22:32:23 wysłana przez Marcin »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.