* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: 2 Kor 8,7.9.13-15  (Przeczytany 754 razy)

Offline Robert Nowak

• Moderator
2 Kor 8,7.9.13-15
« dnia: Czerwiec 28, 2015, 15:16:01 »
2 Kor 8,7.9.13-15)Podobnie jak obfitujecie we wszystko, w wiarę, w mowę, w wiedzę, we wszelką gorliwość, w miłość naszą do was, tak też obyście i w tę łaskę obfitowali. Znacie przecież łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, który będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić. Nie o to bowiem idzie, żeby innym sprawiać ulgę, a sobie utrapienie, lecz żeby była równość. Teraz więc niech wasz dostatek przyjdzie z pomocą ich potrzebom, aby ich bogactwo było wam pomocą w waszych niedostatkach i aby nastała równość według tego, co jest napisane: Nie miał za wiele ten, kto miał dużo. Nie miał za mało ten, kto miał niewiele.

W naszym spojrzeniu ubostwo jest tym co powinno byc wykorzenione i powinien nastac powszechny dobrobyt materialny Przemiany spoleczne winny isc w kierunku dobrobytu materialnego i przemiany czlowieka biednego w bogatego.
Tymczasem Jezus Chrystus ukazuje inna droge z bogactwa swego boskiego zycia idzie w zycie ludzkie, Syn Bozy wciela sie w ludzka nature i w kondycji  zycia ziemskiego jest praktycznie ogolocony z natury boskiej to znaczy z tej natury nie moze czynic zadnego uzytku , ktory by sluzyl jego wywyzszeniu zycie w naturze ludzkiej jest ubostwem, ktore jest poza naszym wyobrazeniem. Ubostwo Jezusa jest tym czym ubogaca.
 Ubostwo jest tym czym ubogaca. Ubostwo pozwala zobaczyc ze jest czyms blednym utozsamiac bogactwo z dobrobytem materialnym. Tak sie sklada, ze  w naszej osobowosc jest zawarte bogactwo,ktore winno tez sluzyc w przemianie swiata to bogactwo w sposob szczegolny jest widoczne w ludziach ubogich bo w  nich jest zdolosc do przezywania w sposob szczegolny bliskosci z Bogiem, ludzie ubodzy czuja wzajemna wiez, czuja solidarnosc, braterstwo w stopniu o wiele wiekszym  niz to wystepuje w swiecie ludzi bogatych.
 Swiety Pawel proponuje aby bogaci udzielali biednym cos ze swego bogactwa materialnego i biedni z bogactwa swego ubostwa ta wymiana dobr to sposob walki z miseria, miseria materialna y miseria duchowa. Swiety Pawel proponuje aby ubogi we wspolnocie chrzescijankiej nie zyl w mizerii materialnej i bogaty nie zyl w mizerii duchowej.
Spolecznosc ludzka winna isc w kierunku spolecznsci solidarnej jako alternatywy dla swiata nieograniczonej konsumpcji i glebokich roznic w zakresie posiadanych dobr.Spolecznosc solidarna to rowniez alternatywa dla ideologii lewicowych i propozycji globalnego komunizmu, gdzie rownosc jest pojeta w sensie czysto materialnym i widzi sie ja jako cos co moze w pelni zrealizowac oczekiwania czlowieka w swiecie materii. Pwszechny dobrobyt ma zlikwidowac tesknote za wiecznoscia . Ubostwo jest tym co kieruje na wiecznosc ale to ubostwo nie moze byc miseria i bogactwo jest tym co pozwala zyc godnie w doczesnosci ale nie moze byc miseria ducha. Nie mozemy zyc ani w mizerii duchowej ani w mizerii materialnej, nie mozemy tez ograniczyc nasze zycia do idei raju ziemskiego,ktora to idea jest uczynieniem z ziemi czesci piekla.
 Spolecznosc solidaria to spolecznosc w ktorej: Nie ma za wiele ten kto ma duzo i nie ma za  malo ten kto ma niewiele.
 Ten kto ma niewiele ukazuje wiecznosc ten kto ma duzo ukazuje szczodrosc Boga na ziemi i ta szczodrosc  nie pozwala na mizerie materialna.Wzajemnie sobie pomagamy wzajemnie sie ubogacamy aby osiagnac bogactwo zycvie wiecznego i w tym dazeniu jestesmy rowni i o ta rownosc walczymy aby swiat materialny nas nie pochlonal razem z tym wszystkim co w nim sie proponuje  z pozycji ideologii dalekich czy tez wrogich Bogu ktore chca ziemie zamienic w pieklo to znaczy spolecznosc, ktora przestala ufac Bogu i Jego opatrznosci.

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na środę, 21 lutego 2018 - 21 Luty
  • Dzień powszedni

(Jon 3, 1-10)Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: "Wstań, idź do Niniwy, wielkiego miasta, i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam". Jonasz wstał i poszedł do Niniwy, jak powiedział Pan. Niniwa była miastem bardzo rozległym – na trzy dni drogi. Począł więc Jonasz iść przez miasto jeden dzień drogi i wołał, i głosił: "Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona". I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu, ogłosili post i przyoblekli się w wory od najstarszego do najmłodszego. Doszła ta sprawa do króla Niniwy. Powstał więc z tronu, zdjął z siebie płaszcz, przyoblókł się w wór i usiadł na popiele. Z rozkazu króla i jego dostojników zarządzono i ogłoszono w Niniwie, co następuje: "Ludzie i zwierzęta, bydło i trzoda niech nic nie jedzą, niech się nie pasą i wody nie piją. Ludzie i zwierzęta niech przyobleką się w wory. Niech żarliwie wołają do Boga! Niechaj każdy odwróci się od swojego złego postępowania i od nieprawości, którą popełnia swoimi rękami. Kto wie, może się zwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, i nie zginiemy?" Zobaczył Bóg ich czyny, że odwrócili się od złego postępowania. I ulitował się Bóg nad niedolą, którą postanowił na nich sprowadzić, i nie zesłał jej.

(Ps 51 (50), 3-4. 12-13. 18-19 )

Refren: Sercem skruszonym nie pogardzisz, Panie

Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej,w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość.Obmyj mnie zupełnie z mojej winyi oczyść mnie z grzechu mojego.

Stwórz, Boże, we mnie serce czystei odnów we mnie moc ducha.Nie odrzucaj mnie od swego obliczai nie odbieraj mi świętego ducha swego.

Ofiarą bowiem Ty się nie radujesz,a całopalenia, choćbym dał, nie przyjmiesz.Boże, moją ofiarą jest duch skruszony,pokornym i skruszonym sercem Ty, Boże, nie gardzisz.

(Jl 2, 13bc)Nawróćcie się do Boga waszego, On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

(Łk 11, 29-32)Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: "To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz stał się znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia. Królowa z południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz".

Robert Nowak
Luty 18, 2018, 14:09:46 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 8 | Komentarze: 0

Te trzy rozdzialy ukazuja jak zaczynaja sie spelniac obietnice Boga. Widzimy jak Bog ksztaltuje narod.
Jozef w okresie glodu wykupuje cala ziemie dla faraona. Wedlug prawa ustanowionego przez  Jozefa ci , ktorzy mieszkali na ziemi faraona placili  1/5 to jest 20% swoich dochodow faraonowi i reszta  byla  przeznaczona dla wlasnego utrzymania.
Forma rzadow Jozefa tak przypadla do  gustu faraona, ze ten nie mial nic przeciwko temu aby cala rodzina Jozefa mogla osiedlic sie w  Egipcie i to nie w byle jakim miejscu,  Goszen tam byly najbardziej urodzajne ziemie w Egipcie. 
Zyczliwosc faraona byla widoczna w organizacji uroczystosci pogrzebowych Jakuba.
Na ziemi egipskiej za panowania Jozefa rodzina Jozefa cieszyla sie wielkimi wyroznieniami.Czas zycia Jozefa to okres wielkiej pomyslnosci, dla calej rodziny. Jozef zyl  110 lat,Jakub osiagnal 147 lat zycia. Tutaj w Kolumbii  nie jest czyms nadzwyczajnym  slyszec o osobach, ktore przekraczaja 100 lat zycia. Jakub mog o...
Robert Nowak
Luty 11, 2018, 14:49:30 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 24 | Komentarze: 0

Rdz 42- 46
Mozemy sobie wyobrazic, ze uplynelo co najmniej jakies 15 lat od chwili kiedy Jozef zostal uznany za umarlego i  bracia Jozefa mieli juz wlasne zycie zorganizowane.
 W domu Jakuba, czy raczej namiocie, mieszkal najmlodszy syn Beniamin,inni synowie juz mieli swoje  zony, dzieci. Jako rodzina pasterska, namioty mogly byc obok.
W Kolumbii jest taki zwyczaj , ze rodziny bogate, kupuja  jakis obszar terenu i tam  buduja sobie domy i w jednym miejscu mieszkaja bracia, ojciec, kazdy ma swoj dom i to sie nazywa "manzana".
 Ja sobie wyobrazan, ze  bracia Jakuba wraz ze swoimi rodzinami, zyli w swych wlasnych namiotach jednak , na jednym wspolnym terenie i tak  rodzina Jakuba utworzyla klan.
 Trojjedyny prawdziwy Bog tutaj na ziemi ma swoj klan.Rodzina Boga, to nie tylko jedna osoba, jedna rodzina ale rozne rodziny polaczone wiara swojego ojca Jakuba.
Mozemy zobaczyc,ze w tym klanie Jakub jest autorytetem on  wyraza zgode aby w poszukiwaniu zywnosci do E...
Robert Nowak
Luty 05, 2018, 01:39:41 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 20 | Komentarze: 0

Rdz 41:1-57
I tutaj  koncza sie wszystkie nieszczescia Jozefa i rozpoczyna sie imponujaca kariera.
"I powiedział faraon Józefowi: «Oto ustanawiam cię rządcą całego Egiptu!»"
"faraon zdjął swój pierścień z palca i włożył go na palec Józefa"
"zawiesił mu na szyi złoty łańcuch.  I kazał go obwozić na drugim swym wozie, a wołano przed nim: «Abrek!»
"Ja jestem faraonem, ale bez twej zgody nikt nie ośmieli się czegokolwiek przedsięwziąć w całym kraju egipskim»,
"...nadał Józefowi imię Safnat Paneach"
"Dał mu też za żonę Asenat, córkę kapłana z On, imieniem Poti Fera."

Nie tylko sie spelnialy sny Jozefa o innych teraz zaczyna sie spelniac sen jaki  Jozef mial o sobie samym.
 Sny Jozefa to nie cos  jest wynikiem ludzkiej kondycji.  Wszyscy ludzie maja sny. Niektore sny zapamietujemy a niektore zaraz po obudzeniu zapominamy, tak bywa ze mna.
Jozef w swych snach nie widzi nic innego jak dzialanie Boga:
"Ja zaś słyszałem, jak mówiono ...
Robert Nowak
Styczeń 28, 2018, 14:18:45 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 25 | Komentarze: 0

Rdz 40: 1-23

Tlumaczenie snow. Cos co mialo miejsce ponad 3 tys lat temu, w XX wieku dalo pocztek takiemu kierunkowi  pschologii, ktory nazywa sie psychoanaliza. Zygmunt Freud na snach opiera swoje odkrycie sfery podswiadomosciowej ktora nazwal ID jesli chozi o instynty nizsze i SUPER- EGO jesli chodzi o nasza zdolnosc do zycia okreslonymi idealami. Umiejetnosc czytania snow wedlug kryteriow nauki uczynila , ze nazwisko Freud jest znane nie tylko w kregu lekarzy, zna go swiat nauki i filozofii.
Jozef mozna powiedziec "Freud" swoich czasow daje dokladna interpretacje snow. Tak jak Jozef zinterpretowal sen taki tez byl przebieg wydarzen.
Sen podczaszego  oznaczal przywrocenie do lask faraona, sen piekarza ozaczal ,ze  w tym momencie jest w celi smierci i Jozef poprostu oznajmil mu date wyroku. Oba sny sa  zweryfikowane faktami.
Sen piekarza ukazuje, ze byc moze czasem nie warto znac przyszlosc,  jednak nie to mnie tutaj uderza.Piekarz i podczaszy  mieli jakies ...
Robert Nowak
Styczeń 21, 2018, 13:27:31 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 32 | Komentarze: 0

Rdz 39:21-23

Ten fragment Pisma Swietego mowi o Jozefie wiezniu.Za co Jozef poszedl do wiezienia?
Jozef stal sie ofiara oszczerstw.Przestepstwo jakie mu zarzucono bylo klamstwem, dowody rzeczowe na to klamstwo to plaszcz Jozefa, ktory mial poswiadczyc o probie gwaltu.Nie mozna bylo w zaden sposob wykazac,gwaltu  jakiego rzekomo chcial dokonac Jozef jednak dowod rzeczowy jaki przedstawila zona Putifara  wskazywal na usilowanie gwaltu byl na tyle silny, ze Jozef znalazl sie w wiezieniu. Opis biblijny nic nie mowi o swiadkach o obronie Jozefa.
Slowo zony Putifara i plaszcz Jozefa  jaki posiadala bylo czyms wystarczajacym aby Jozef trafil do wiezienia.
 To , ze Jozef  znalazl sie w wiezieniu w mojej opinii jest dowodem, ze Putifar nie dowierzal zbytnio zonie, poniewaz Jozef moglb  natychmiast zostac zabity.Bedac  niewolnik nie strzeglo go zadne prawo i pan mogl robic zniewolnikiem to co uwazal za stosowne.
 W mojej opinii Putifar wiedzac o nieslusznym oskar...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.