* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Rdz 39:21-23  (Przeczytany 623 razy)

Offline Robert Nowak

• Moderator
Rdz 39:21-23
« dnia: Styczeń 21, 2018, 13:27:31 »
Rdz 39:21-23

Ten fragment Pisma Swietego mowi o Jozefie wiezniu.Za co Jozef poszedl do wiezienia?
Jozef stal sie ofiara oszczerstw.Przestepstwo jakie mu zarzucono bylo klamstwem, dowody rzeczowe na to klamstwo to plaszcz Jozefa, ktory mial poswiadczyc o probie gwaltu.Nie mozna bylo w zaden sposob wykazac,gwaltu  jakiego rzekomo chcial dokonac Jozef jednak dowod rzeczowy jaki przedstawila zona Putifara  wskazywal na usilowanie gwaltu byl na tyle silny, ze Jozef znalazl sie w wiezieniu. Opis biblijny nic nie mowi o swiadkach o obronie Jozefa.
Slowo zony Putifara i plaszcz Jozefa  jaki posiadala bylo czyms wystarczajacym aby Jozef trafil do wiezienia.
 To , ze Jozef  znalazl sie w wiezieniu w mojej opinii jest dowodem, ze Putifar nie dowierzal zbytnio zonie, poniewaz Jozef moglb  natychmiast zostac zabity.Bedac  niewolnik nie strzeglo go zadne prawo i pan mogl robic zniewolnikiem to co uwazal za stosowne.
 W mojej opinii Putifar wiedzac o nieslusznym oskarzeniu Jozefa uczynil wszystko co mozliwe aby ratowac honor wlasnego domu uszanowac w jakis sposob uklad jaki mial ze swoja  zona.
W Egipcie pozycja kobiety byla znaczaca.Pismo sw nic nie mowi o dzieciach Putifara zatem Putifar i jego zona mieli jakis uklad i aby nie naruszac regul tego ukladu Putifar wobec oskarzenia zony musial jakos zareagowac.
Wtracil Jozefa do wiezienia ale jak czytamy w tym wiezieniu naczelnik byl zyczliwy Jozefowi.W moich spekulacjach ta zyczliwosc wynikala  z tego , ze naczelnik mial relacje zazyle z Putifarem i ten dal pewne rekomendacje.
Jozef poraz trzeci  wymyka sie pewnej smierci: mogl zostac zabity przez braci, mogl zostac zabity przez Putifara, mogl umrzec na wskutek  nieludzkich warunkow wieziennych jakim podlegali niewolnicy.
Powolanie Jozefa jest wielkie. Jozef bedzie mial funkcje odpowiednika  sekretarza stanu mocarstwa swiatowego, jakim w tym czasie byl Egipt.Jozef pochodzi z rodu pasterskiego o charakterze plemiennym i stanie sie wazna figura panstwa ,ktore w czasach Jozefa mialo juz ponad tysiacletnia historie .
Droga Jozefa do tak znaczacej pozycji nie idzie przez spiski,jakies koligacje, tajemne uklady. Jozef  poprostu swoim zyciem daje swiadectwo, ze Bog jego pradziadka Abrahama, dziadka Izaaka i Ojca Jakuba jest takze jego Bogiem.Ten Bog w snach Jozefa ukazuje to co ma dla Jozefa przygotowane i Jozef poprostu wierzy temu Bogu  i Jemu daje sie prowadzic.
 To co ma Jozef otrzymuje od Boga .Bog daje Jozefowi umiejetnosc czytania snow tak ,ze co Jozef oznajmi komus to to sie spelnia. Jozef przez swoje sny mogl przewidziec zdarzenia przyszle ale nie po to aby tylko je oznajmic, ale takze na podstawie tych tlumaczen mozna bylo w jakis sposob organizowac przyszlosc.
Ten dar Jozefa wykorzystywal Putifar, wykorzystywal naczelnik wiezienia.
Ta zdolnosc Jozefa  jest czyms danym od Boga i Jozef tego daru nie uzywa jako cos co jest tylko dla niego, ten dar w jakis sposob jest uzywany dla dobrodziestwa innych. Kontakt z Jozefem daje dobrodziejstwa innym, jest dobrodziejstwem dla innych.
Tutaj jest tez jakas nauka dla nas .To co daje nam Bog winnno byc obrodziejstwem dla innych. Wierzyc Bogu oznacza takze czynic dobrze innym, byc dla innego dobrodziejstwem jednak nie na zasadzie tych  dobr , ktore daje swiat. Dobrodziestwo nasze to danie drugiemu tego co Bog chce dac innym, przez nasze talenty,przez dobra jakie nam daje.Nasze dobrodziejstwo winno ukazywac i dawac swiadectwo, ze jego zrodlen jest Bog Miosierny i  Jego milosierdzie ma rece, nogi, twarze i umysly nasze.My jestesmy uczestnikami tego milosierdzia i uczestniczacw nim jedoczesnie  nim obdarowujemy.

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na środę, 8 kwietnia 2020 - 08 Kwiecień
  • Wielka Środa

(Iz 50,4-9a)

Pan Bóg mnie obdarzył językiem wymownym, bym umiał przyjść z pomocą strudzonemu, przez słowo krzepiące. Każdego rana pobudza me ucho, bym słuchał jak uczniowie. Pan Bóg otworzył Mi ucho, a Ja się nie oparłem ani się cofnąłem. Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym Mi brodę. Nie zasłoniłem mojej twarzy przed zniewagami i opluciem. Pan Bóg Mnie wspomaga, dlatego jestem nieczuły na obelgi, dlatego uczyniłem twarz moją jak głaz i wiem, że wstydu nie doznam. Blisko jest Ten, który Mnie uniewinni. Kto się odważy toczyć spór ze Mną? Wystąpmy razem! Kto jest moim oskarżycielem? Niech się zbliży do Mnie! Oto Pan Bóg Mnie wspomaga. Któż Mnie potępi?

(Ps 69,8-10.21-22.31.33-34)

REFREN: W Twej dobroci wysłuchaj mnie, Panie

Dla Ciebie bowiem znoszę urąganie,hańba twarz mi okrywa.Dla braci moich stałem się obcym,i cudzoziemcem dla synów mej matki.

Bo gorliwość o dom Twój mnie pożerai spadły na mnie obelgi złorzeczących Tobie.Hańba złamała me serce i sił mi zabrakło,czekałem na współczucie, lecz nikt się nie zjawił,i na pocieszycieli, lecz ich nie znalazłem.

Domieszali trucizny do mego pokarmu,a gdy byłem spragniony, poili mnie octem.Pieśnią chcę chwalić imię Bogai wielbić Go z dziękczynieniem.

Patrzcie i cieszcie się, ubodzy,niech ożyje serce szukających Boga.Bo Pan wysłuchuje biednychi swoimi więźniami nie gardzi.

Aklamacja

Witaj nasz Królu i Zbawicielu, Ty sam zlitowałeś się nad grzesznymi.

(Mt 26,14-25)

Jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam. A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać. W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia? On odrzekł: Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami. Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę. Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu . A gdy jedli, rzekł: Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was mnie zdradzi. Bardzo tym zasmuceni zaczęli pytać jeden przez drugiego: Chyba nie ja, Panie? On zaś odpowiedział: Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził. Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: Czy nie ja, Rabbi? Odpowiedział mu: Tak jest, ty.

(Iz 50,4-9a)

Pan Bóg mnie obdarzył językiem wymownym, bym umiał przyjść z pomocą strudzonemu, przez słowo krzepiące. Każdego rana pobudza me ucho, bym słuchał jak uczniowie. Pan Bóg otworzył Mi ucho, a Ja się nie oparłem ani się cofnąłem. Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym Mi brodę. Nie zasłoniłem mo...

Robert Nowak
Styczeń 20, 2019, 14:28:04 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 554 | Komentarze: 0

Ten tekst nie jest tekstem  dla ktorego trzeba szukac, jakis specjalnych srodkow  aby go zrozumiec. Tutaj Bog mowi jasno, ten Bog , ktory  wyprowadzil Izraelitow z Egiptu, nie jest Bogiem tylko dla Izraelitow. Ten Bog nie jest jakims lokalnym bostwem, ten Bog jest  Bogiem, Jedynym.
 Nie ma zadnej boskosci atomizowanej na rozne bostwa. Nie istnieje cos takiego jak boskosc nieosobowa, zrodlo energii  kosmicznej  czy  jakas  kosmiczna bezoosbowa rozumnosc, jak to na przyklad uwazal Arystoteles, czy jakas Mojra, ktora dyktuje przeznaczenie bogow i ludzi , jak to sobie wyobrazano w  spolecznosci greckiej.
 Wszystkie wierzenia w Boga, jakie znamy maja za  podstawe  znaki z ktorych sie wyczytuje  istnienie czegos co stoi za tym istnieniem jakim jest nasze istnienie  i istnienie tego wszystkiego co nas otacza. Jednak my  z tym istnieniem nie mielismy zadnego  kontaktu bezposredniego, nie mielismy zadnej  intuicji.
Pismo swiete wyjasnia powod nie posiadania takiej intuicji w opi...
Robert Nowak
Styczeń 06, 2019, 13:20:58 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 640 | Komentarze: 0

Wyj 19:1-24

Niesamowite wydarzenie Bog wychodzi z ukrycia i daje materialne znaki swojej obecnosci. Te materialne znaki wzywaja do szacunku. Obecnosc Boga wymaga szacunku.  Ten szacunek wyraza sie w odpowiednim ubraniu i tym wszystkim co my nazywamy zasadami higienicznymi. To wszystko podyktowane jest tym, gdyz ma nastapic wielkie wydarzenie. To wydarzenie nie jest tylko wielkie dla Izraelitow, to jest wydarzenie , ktore dotyczy calej ludzkosci. Narod Izraelski jest nasieniem  Narodu Wybranego poniewaz w tym nasieniu  narodzi sie Jezus Chrystus ,ktory przez swoja meke Krzyzowa , Smierc i Zmartwychwstanie z tego nasienia uczyni cos co mozemy nazwac wielkim wybuchem, ktory daje poczatek Nowego Uniwersalnego Kosmopolitycznego Narodu. Ten narod to nie jakas jedna kultura to narod Wybrany z Ludzkosci ale nie Ludzkosc jako taka.
Bog swojemu narodowi stawia wymagania istnieja jakies wyrazy zewnetrznego szacunku i wewnetrznej postawy:" ... jeśli pilnie słuchać będziecie...
Robert Nowak
Grudzień 30, 2018, 22:47:47 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 791 | Komentarze: 0

Wyj 18: 1- 27

Osobiscie jestem zafascynowany tym obrazkiem z zycia Mojzesza. Tutaj nastepuje cos takiego co w jezyku wspolczesnym mozemy nazwac polaczeniem rodzin. Mojzesz na pustyni odzyskuje kontakt ze swoja zona I dziecmi od ktorych byl oddalony w moim mniemaniu ze wzgledow bezpieczenswa dla swojej rodziny.
Z drugiej strony ukazana jest madrosc ludzka I otwrtosc Mojzesza na dobre rady. Tesc Mojzesza daje Mojzeszowi rada aby lud I mojzesz  nie czuli sie za bardzo obciazeni wszystkimi konfliktami jakie przezywa wspolnota. Mojzesz rade starcow, ktora byla w Egipcie zastepuje nowa forma organizacyjna.  Ustanawia przelozonych nad kazda dziesiatka, setka y tysiacem . Izraelitow.
Tak wiec wszystkie bierzace sprawy byly zalatwiane przez  tych ktorych Mojzesz ustanowil jako przelozonych   waga sprawy decydowala do jakiego przelozonego trzeba sie zwrocic. Mojzesz zalatwial sprawy najistotniejsze I byl w pozycji   najwyzszejw wladzy  wykonawczej , sadowniczej I ustawod...
Robert Nowak
Grudzień 23, 2018, 13:58:16 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 657 | Komentarze: 0

Wyj 17:8-16

Oto pojawia sie nowa grozba przed  Izraelitami w Refidim  pojawiaja sie Amalekici gotowi do bitwy. Ja sobie wyobrazam, ze kosztownosci jakie otrzymali Izraelici w Egipcie, byly  przyczyna pojawienia sie Amalekitow. Do tego czasu Izraelici nie stoczyli zadnej bitwy, nie maja zadnego doswiadczenia  wojennego. Nie jest to pierwsza sytuacja , ktora  stawia  lud izraelski przed  zaglada. Amalekici mieli plan prosty zlupic  kosztownosci, pozabijac tych , ktorych uznaja za bezuzytecznych i  jencow wojennych zdrowych , mlodych i silnych sprzedac na targu niewolnikow.
 Lup wydawal sie latwy.
 Izraelici nie maja zadnego wyjscia, tutaj  trzeba podjac walke. Mojzesz  wybiera na przywodce mlodego Jozuego  i on prowadzi do bitwy na predce utworzone wojsko.
Pismo Swiete mowi, ze zwyciestwo w bitwie nalezalo do Izraelitow, natomiast  dla Amalekitow ta bitwa znaczyla koniec ich istnienia to co chcieli uczynic z Izraelem to spotkalo ich jednak zwyciestwo w tej bitw...
Robert Nowak
Grudzień 09, 2018, 13:41:57 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 708 | Komentarze: 0

Wyj 17:1-7

"Czy też Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy nie?"

Ja osobiscie tutaj zastanawiam sie nad paczatkiem tego pytania. Gdzie narodzilo sie takie pytanie po fakcie wyjscia z Egiptu i tego wszystkiego co nastapilo z wojskiem  faraona.? To pytanie w moim odczuciu rodzi sie w swiadomosci spolecznej, nie jest to pytanie konkretnej osoby tylko spoleczenstwa.
Swiadomosc spoleczna nie jest czyms co spontanicznie zawierza sie Bogu. Swiadomosc spoleczna  tutaj nie zyje prawda historyczna, nie ma pamieci czy raczej ta pamiec jest bardzo wybiorcza.
Pismo Swiete ukazuje wiez z Bogiem na plaszczyznie osobowej i jest to relacja  z Bogiem jaka ma Mojzesz i z drugiej strony swiadomosc ludu , ktory  jest bardzo bliski buntu i ukamieniowaniu Mojzesza.
Jezus Chrystus, kory wyprowadzanas z niewoli grzechu  w tym procesie wyzwolenczym nie tylko stanal przed niebezpieczenstwem smierci  . On ja przyjal . Odpowiedzia na dzialalnosc Jezusa Chrystusa byl wyrok smier...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.