* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Rigoletto - Giuseppe Verdi  (Przeczytany 1752 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2241
Rigoletto - Giuseppe Verdi
« dnia: Kwiecień 19, 2013, 12:11:12 »

RIGOLETTO - GIUSEPPE VERDI - 1994 ( MILAN )
_
Rigoletto - opera w trzech aktach z librettem Francesco Marii Piave napisanym na podstawie dramatu Victora Hugo Król się bawi.  Początkowo opera została zatytułowana Klątwa, dopiero później sam Verdi zmienił jej tytuł na Rigoletto. Prapremiera odbyła się w weneckim Gran Teatro La Fenice w 1851 roku.

Muzyczna opowieść o niezwykłej miłości, śmierci i przekleństwie o olbrzymich emocjach. W centrum akcji nie stoi piękny bohater, tak jak przed Rigolettem we włoskich operach bywało. W szpetnym, ułomnym służącym toczą walkę dwie strony osobowości - lojalnego sługi okrutnego władcy i troskliwego, kochającego ojca. Ze śmiechem przygląda się on niecnym uczynkom swojego pana do czasu, kiedy ofiarą staje się jego własna córka. Przysięga wówczas zemstę, wynajmując płatnego mordercę. Czy może przypuszczać, że dla ocalenia księcia zakochana dziewczyna poświęci własne życie? Tak wypełnia się klątwa...
_

Teatro alla Scala, Mediolan,  1994

Rigoletto - Renato Bruson
Gilda - Andrea Rost
Duca di Mantova - Roberto Alagna
Sparafucile - Dimitri Kavrakos
Maddalena - Mariana Pentcheva
Giovanna -  Antonella Trevisan
Monterone  - Giorgio Giuseppini
Marullo Silvestro - Sammaritano
Borsa - Ernesto Gavazzi
Conte di Ceprano - Antonio De Gobbi
Contessa di Ceprano - Nicoletta Zanini

Dyrygent: Riccardo Muti 
Chór i Orkiestra: Coro e Orchestra del Teatro alla Scala
Dyrygent chóru: Roberto Gabbiani
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2014, 03:03:39 wysłana przez marylaossowska »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.