* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: 2013-03-14_ Czytania na każdy dzień - czwartek, 14 marca 2013  (Przeczytany 1020 razy)

Offline admin

• Administrator
Dzisiejsze czytania: Wj 32,7-14; Ps 106,19-23; Ez 18,31; J 5,31-47

Wj 32,7-14
Pan rzekł do Mojżesza: Zstąp na dół, bo sprzeniewierzył się lud twój, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej. Bardzo szybko odwrócili się od drogi, którą im nakazałem, i utworzyli sobie posąg cielca ulanego z metalu i oddali mu pokłon, i złożyli mu ofiary, mówiąc: Izraelu, oto twój bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej. I jeszcze powiedział Pan do Mojżesza: Widzę, że lud ten jest ludem o twardym karku. Zostaw Mnie przeto w spokoju, aby rozpalił się gniew mój na nich. Chcę ich wyniszczyć, a ciebie uczynić wielkim ludem. Mojżesz jednak zaczął usilnie błagać Pana, Boga swego, i mówić: Dlaczego, Panie, płonie gniew Twój przeciw ludowi Twemu, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej wielką mocą i silną ręką? Czemu to mają mówić Egipcjanie: W złym zamiarze wyprowadził ich, chcąc ich wygubić w górach i wygładzić z powierzchni ziemi? Odwróć zapalczywość Twego gniewu i zaniechaj zła, jakie chcesz zesłać na Twój lud. Wspomnij na Abrahama, Izaaka i Izraela, Twoje sługi, którym przysiągłeś na samego siebie, mówiąc do nich: Uczynię potomstwo wasze tak liczne jak gwiazdy niebieskie, i całą ziemię, o której mówiłem, dam waszym potomkom, i posiądą ją na wieki. Wówczas to Pan zaniechał zła, jakie zamierzał zesłać na swój lud.

Ps 106,19-23
REFREN: Przebacz, o Panie, swojemu ludowi

U stóp Horebu zrobili cielca
i pokłon oddawali bożkowi odlanemu ze złota.
I zamienili swą chwałę
na podobiznę cielca jedzącego siano.

Zapomnieli Boga, który ich ocalił,
który wielkich rzeczy dokonał w Egipcie,
rzeczy przedziwnych w krainie Chama,
zdumiewających nad Morzem Czerwonym.

Postanowił ich zatem wytracić,
gdyby nie Mojżesz, Jego wybraniec;
on wstawił się do Niego,
aby odwrócił swój gniew, by ich nie niszczył.

Ez 18,31
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy i utwórzcie sobie nowe serce i nowego ducha.

J 5,31-47
Jezus powiedział do Zydów: Gdybym Ja wydawał świadectwo o sobie samym, sąd mój nie byłby prawdziwy. Jest przecież ktoś inny, kto wydaje sąd o Mnie; a wiem, że sąd, który o mnie wydaje, jest prawdziwy. Wysłaliście poselstwo do Jana i on dał świadectwo prawdzie. Ja nie zważam na świadectwo człowieka, ale mówię to, abyście byli zbawieni. On był lampą, co płonie i świeci, wy zaś chcieliście radować się krótki czas jego światłem. Ja mam świadectwo większe od Janowego. Są to dzieła, które Ojciec dał Mi do wykonania; dzieła, które czynię, świadczą o Mnie, że Ojciec Mnie posłał. Ojciec, który Mnie posłał, On dał o Mnie świadectwo. Nigdy nie słyszeliście ani Jego głosu, ani nie widzieliście Jego oblicza; nie macie także słowa Jego, trwającego w was, bo wyście nie uwierzyli w Tego, którego On posłał. Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo. A przecież nie chcecie przyjść do Mnie, aby mieć życie. Nie odbieram chwały od ludzi, ale wiem o was, że nie macie w sobie miłości Boga. Przyszedłem w imieniu Ojca mego, a nie przyjęliście Mnie. Gdyby jednak przybył kto inny we własnym imieniu, to byście go przyjęli. Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga? Nie mniemajcie jednak, że to Ja was oskarżę przed Ojcem. Waszym oskarżycielem jest Mojżesz, w którym wy pokładacie nadzieję. Gdybyście jednak uwierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie uwierzyli. O Mnie bowiem on pisał. Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie, jakżeż moim słowom będziecie wierzyli?
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2013, 19:18:24 wysłana przez admin »

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na czwartek, 18 października 2018 - 18 Październik
  • Czwartek XXVIII tygodnia okresu zwykłego - Święto świętego Łukasza Ewangelist

(2 Tm 4, 9-17a)

Najmilszy: Pospiesz się, by przybyć do mnie szybko. Demas bowiem mię opuścił umiłowawszy ten świat i podążył do Tesaloniki, Krescens do Galacji, Tytus do Dalmacji. Łukasz sam jest ze mną. Weź Marka i przyprowadź ze sobą; jest mi bowiem przydatny do posługiwania. Tychika zaś posłałem do Efezu. Opończę, którą pozostawiłem w Troadzie u Karpa, przynieś idąc po drodze, a także księgi, zwłaszcza pergaminy. Aleksander, brązownik, wyrządził mi wiele zła: odda mu Pan według jego uczynków. I ty się go strzeż, albowiem sprzeciwiał się bardzo naszym słowom. W pierwszej mojej obronie nikt przy mnie nie stanął, ale mię wszyscy opuścili: niech im to nie będzie policzone! Natomiast Pan stanął przy mnie i wzmocnił mię, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii i żeby wszystkie narody posłyszały.

(Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18)

REFREN: Królestwo Pana głoszą Jego święci

Niech Cię wielbią, Panie, wszystkie Twoje dzieła i niech Cię błogosławią Twoi święci.Niech mówią o chwale Twojego królestwa i niech głoszą Twoją potęgę.

Aby synom ludzkim oznajmić Twoją potęgę i wspaniałość chwały Twojego królestwa.Królestwo Twoje królestwem wszystkich wieków, przez wszystkie pokolenia Twoje panowanie.

Pan jest sprawiedliwy na wszystkich swych drogach i łaskawy we wszystkich swoich dziełach.Pan jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają, wszystkich wzywających Go szczerze.

(J 15, 16)

Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili.

(Łk 10, 1-9 )

Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: "Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: „Pokój temu domowi!” Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: „Przybliżyło się do was królestwo Boże”.

(2 Tm 4, 9-17a)

Najmilszy: Pospiesz się, by przybyć do mnie szybko. Demas bowiem mię opuścił umiłowawszy ten świat i podążył do Tesaloniki, Krescens do Galacji, Tytus do Dalmacji. Łukasz sam jest ze mną. Weź Marka i przyprowadź ze sobą; jest mi bowiem przydatny do posługiwania. Tychika zaś posłałem do Efezu. Opończę, którą pozostawiłem w Troadzie u Karpa, przynieś idąc po drodze, a także księgi, zwłaszcza pergaminy. Aleksander, brą...

Robert Nowak
Październik 14, 2018, 14:24:31 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 13 | Komentarze: 0

WJ. 14: 1-9
" Pan uczynił upartym serce faraona, króla egipskiego, który urządził pościg za Izraelitami."

Pismo Swiete mowi o sercu faraona osobiscie mysle, ze serce faraona moze byc  obrazem wielu serc , ktore jakby staja sie kamienne. Ta kamiennosc serca w  tym fragmencie Pisma swietego jest przypisana dzialaniu  Boga.
W moim przekonaniu  Pismo Swiete ukazuje, ze zawsze mamy doczynienie z dzialaniem Boga. Dzialanie Boga jest rowniez wtedy kiedy Bog nie dziala. Dzialanie Boga stwarza pewna przestrzen w ktorej moga sie realizowac nasze dzialania. Faraon moze dzialac  od samego siebie, jego wola, rozum i uczucia moga byc poczatkiem dzialania.   To jest mozliwe przez dzialanie Boga, ktore nie  jest dzialaniem niszczacym ludzka wolnosc. Wolnosc zaistniala w stworczym akcie Boga i swiadectwem tej wolnosci jest swiat aniolow zbuntowanych jak rowniez dzialania ludzkie , ktore  staja sie imitacja dzialan aniolow, ktore odeszly od jednosci z Bogiem. Istnienie zla w swiec...
Robert Nowak
Październik 07, 2018, 15:41:31 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 20 | Komentarze: 0

Wj 13:17-22

A Pan szedł przed nimi podczas dnia, jako słup obłoku, by ich prowadzić drogą, podczas nocy zaś jako słup ognia, aby im świecić, żeby mogli iść we dnie i w nocy.

Teolodzy moga prowadzic dyskusje o to kto naprawde byl   tym slupem ognia czy obloku, bezposrednio Bog czy  aniol. Ja osobiscie mysle o obecnosci rzeczywistej aniola. Ta obecnosc byla dla mnie  wypelnieniem woli Boga. Kiedy Bog zleca jakas czynnosc ten, ktory ja wykonuje jest calkowicie identyfikowany z tym , ktory upowaznil do takiej czynnosci.
Kiedy prowadzi Aniol Boga to jest tak jakby prowadzil sam Bog.
Jesli chodzi o samego Boga Jego nieskonczonosc, Jego Wscechmoc jest dla nas nie do pojecia. Osobiscie wierze, ze  Niebo jest  ta czesc  rzeczywistosci stworzonej przez Boga, gdzie jest mozliwe doswiadczyc bezposrednio Jego obecnosc. W swiecie materialnym ta obecnosc jest ukryta.
Bog sam w sobie nie jest Niebem i jedynie gdzie jest  w pelni obecny bez zadnych znakow obecno...
Robert Nowak
Wrzesień 30, 2018, 15:22:41 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 34 | Komentarze: 0

Wj 13 :9-16

Obrzedy liturgiczne i wydarzenie historyczne.
 Znamy historie Egiptu z roznych znalezisk  archeologicznych i takze   jest nam znane pismo egipskie. Panstwo egipskie  ma historie 3000 lat.  Najstarsze panstwa Europy sa jakby w polowie historii Egiptu. Ile rzeczy moglo sie wydarzyc w historii panstwa, ktore w momencie wyjscia Izraelitow  trwalo  juz okolo 1500 lat i po wyjsciu  Izraelitow  jego historia obejmowala   dalsze 1500 lat.
Wyjscie Izraelitow to dla  Egiptu jakis niemily epizod. Z imperium wychodzi jakas etnia, ktora byla  czyms takim jak jakis oboz emigrantow w okresie epoki Ramzesow w Egipcie.
Ja osobiscie nie znam zadnej wzmianki egipskiej, ktora by odnotowala  to wydarzenie w historii Egiptu. To wydarzenie moglo byc podobne do autolikwidacji obozu emigrantow.  Jednak ta historia jest zapisana w obrzedach kultycznych  Izraelitow.
Ten fragment Pisma Swietego mowi o obrzedach  liturgicznych i tlumaczy ich sens

Gdy cię syn ...
Robert Nowak
Wrzesień 23, 2018, 14:36:47 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 23 | Komentarze: 0

Osobiscie  dla mnie wyjscie Izraelitow z niewoli egipskiej jest wydarzeniem o wiele wazniejszym jak na przyklad dzien w ktorym czlowiek zostawil swoj slad na Ksiezycu.  Ten dzien a wlasciwie  noc jest momentem w ktorym Bog wychodzi ze swego ukrycia. Dzialanie  Boga jest dzialaniem bezposrednim. Bog bierze w opieke caly narod. Bog od tego momentu zaczyna  ksztaltowac ludzkosc w malym zalazku jakim jest narod Izraelski
Tutaj mozemy zapytac o inne religie inarody swiata. Jaki tam jest Bog. Dla mnie we wszystkich religiach i narodach istnieje dzialanie  prawdziwego Boga z tym , ze jest ono ukryte.Wszystkie narody swiata sa pod panowaniem Boga, w nich realizuje sie bozy plan jednak w tych narodach, impuls bozy jest przesloniety przez  elementy czysto ludzkie.
Osobiscie wierze, ze Jezus Chrystus jest objawieniem Boga dlacalej ludzkosci. Izrael Starego Testamentu to lud zlozony z 12 plemion , ktore pochodza z dwunastu synow Jakuba, ktory tez byl nazwany Izraelem. Nowy lud pochodzi...
Robert Nowak
Wrzesień 16, 2018, 14:44:19 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 18 | Komentarze: 0

Wj 12: 43-51

Wydarzenie historyczne tutaj  staje sie fundamentem  kultu, ktory ma swoj sposob  realizacji.Liturgia, obrzedy,  kultyczne nie sa jakims sposobem  przedstawiania mitu, ktory nie ma  odnosnika w tym co dzialo sie w swiecie realnym. Niewola w Egipcie i wyjscie z Egiptu nie ma wzmianek historycznych ma  za to odnosnik kultuczny. To wydarzenie jest zapisane w kulcie, ktory znamy pod nazwa Pascha.
Ta Pascha bezposrednio dotyczy narod Izraelski. Tutaj jest sie wspomina wydarzenia jakie mialo miejsce w tym narodzie.Wydarzenie jest narodowe, jednak znaczenie jego jest  jest znacznie wieksze niz tylko  narodowe swieto zydowskie. Tutaj jest wspomnienie Boga nie tylko dzialajacego w historii jednego czlowieka jak to bylo z Abrahamem, w historii jednej rodziny jak to bylo z rodzina Jakuba. Tutaj dzialanie Boga obejmuje narod. W Jezusie  Chrystusie dzialanie Boga obejmuje cala ludzkosc. Pascha Jezusa Chrystusa jest swietem, w ktorym  cala ludzkosc wspomina  zbawcza dzi...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.