* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: 2013-03-18_ Czytania na każdy dzień - poniedziałek, 18 marca 2013  (Przeczytany 1104 razy)

Offline admin

• Administrator
Dzisiejsze czytania: Dn 13,41-62; Ps 23,1-6; Ez 33,11; J 8,1-11 (J 8,12-20)

Dn 13,41-62
Na wygnaniu w Babilonie zgromadzenie Izraela skazało na śmierć Zuzannę, fałszywie oskarżoną przez dwóch starców. Wtedy Zuzanna zawołała donośnym głosem: Wiekuisty Boże, który poznajesz to, co jest ukryte, i wiesz wszystko, zanim się stanie. Ty wiesz, że złożyli fałszywe oskarżenie przeciw mnie. Oto umieram, chociaż nie uczyniłam nic z tego, o co mię ci złośliwie obwiniają. A Pan wysłuchał jej głosu. Gdy ją prowadzono na stracenie, wzbudził Bóg świętego ducha w młodzieńcu imieniem Daniel. Zawołał on donośnym głosem: Jestem czysty od jej krwi! Cały zaś lud zwrócił się do niego, mówiąc: Co oznacza to słowo, które wypowiedziałeś? On zaś powstawszy wśród nich powiedział: Czy tak bardzo jesteście nierozumni, synowie Izraela, że skazujecie córkę izraelską bez dochodzenia i pewności? Wróćcie do sądu, bo ci ją fałszywie obwinili. Cały lud powrócił śpiesznie. Starsi zaś powiedzieli: Usiądź tu wśród nas i wyjaśnij nam, bo tobie dał Bóg przywilej starszeństwa. Daniel powiedział do nich: Oddzielcie ich, jednego daleko od drugiego, a osądzę ich. Gdy zaś zostali oddzieleni od siebie, zawołał jednego z nich i powiedział do niego. Zestarzałeś się w przewrotności, a teraz wychodzą na jaw twe grzechy, jakie poprzednio popełniałeś, wydając niesprawiedliwe wyroki. Potępiałeś niewinnych i uwalniałeś winnych, chociaż Pan powiedział: Nie przyczynisz się do śmierci niewinnego i sprawiedliwego. Teraz więc, jeśli ją rzeczywiście widziałeś, powiedz, pod jakim drzewem widziałeś ich obcujących ze sobą? On zaś powiedział: Pod lentyszkiem. Daniel odrzekł: Dobrze! Skłamałeś na swą własną zgubę. Już bowiem anioł Boży otrzymał od Boga wyrok na ciebie, by cię rozedrzeć na dwoje. Odesławszy go rozkazał przyprowadzić drugiego i powiedział do niego: Potomku kananejski a nie judzki, piękność sprowadziła cię na bezdroża, a żądza uczyniła twe serce przewrotnym. Tak postępowaliście z córkami izraelskimi, one zaś bojąc się obcowały z wami. Córka judzka jednak nie zgodziła się na waszą nieprawość. Powiedz mi więc teraz, pod jakim drzewem spotkałeś ich obcujących ze sobą? On zaś powiedział: Pod dębem. Wtedy Daniel powiedział do niego: Dobrze! Skłamałeś i ty na swoją własną zgubę. Czeka bowiem anioł Boży z mieczem w ręku, by rozciąć cię na dwoje, by was wytępić. Całe zgromadzenie zawołało głośno i wychwalało Boga, że ocala tych, co pokładają w Nim nadzieję. Zwrócili się następnie przeciw obu starcom, ponieważ Daniel wykazał na podstawie ich własnych słów nieprawdziwość oskarżenia. Postąpiono z nimi według miary zła, wyrządzonego przez nich bliźnim, zabijając ich według Prawa Mojżeszowego. W dniu tym ocalono krew niewinną.

Ps 23,1-6
REFREN: Nic mnie nie trwoży, bo Ty jesteś ze mną

Pan jest moim pasterzem:
niczego mi nie braknie,
pozwala mi leżeć
na zielonych pastwiskach.

Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć,
orzeźwia moją duszę.
Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach
przez wzgląd na swoją chwałę.

Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę,
zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.
Kij Twój i laska pasterska
są moją pociechą.

Stół dla mnie zastawiasz
na oczach mych wrogów;
namaszczasz mi głowę olejkiem,
kielich mój pełny po brzegi.

Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną
przez wszystkie dni życia
i zamieszkam w domu Pana
po najdłuższe czasy.

Ez 33,11
Pan mówi: Nie chcę śmierci grzesznika, lecz aby się nawrócił i miał życie

J 8,1-11
Jezus natomiast udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz? Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień. I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił? A ona odrzekła: Nikt, Panie! Rzekł do niej Jezus: I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz.

lub

J 8,12-20
Jezus przemówił do faryzeuszów tymi słowami: Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia. Rzekli do Niego faryzeusze: Ty sam o sobie wydajesz świadectwo. Świadectwo Twoje nie jest prawdziwe. W odpowiedzi rzekł do nich Jezus: Nawet jeżeli Ja sam o sobie wydaję świadectwo, świadectwo moje jest prawdziwe, bo wiem skąd przyszedłem i dokąd idę. Wy zaś nie wiecie, ani skąd przychodzę, ani dokąd idę. Wy wydajecie sąd według zasad tylko ludzkich. Ja nie sądzę nikogo. A jeśli nawet będę sądził, to sąd mój jest prawdziwy, ponieważ Ja nie jestem sam, lecz Ja i Ten, który Mnie posłał. Także w waszym Prawie jest napisane, że świadectwo dwóch ludzi jest prawdziwe. Oto Ja sam wydaję świadectwo o sobie samym oraz świadczy o Mnie Ojciec, który Mnie posłał. Na to powiedzieli Mu: Gdzie jest Twój Ojciec? Jezus odpowiedział: Nie znacie ani Mnie, ani Ojca mego. Gdybyście Mnie poznali, poznalibyście i Ojca mego. Słowa te wypowiedział przy skarbcu, kiedy uczył w świątyni. Mimo to nikt Go nie pojmał, gdyż godzina Jego jeszcze nie nadeszła.

http://mateusz.pl/czytania/2013/20130318.htm
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2013, 19:33:32 wysłana przez admin »

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na wtorek, 17 października 2017 - 17 Październik
  • Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika

(Rz 1,16-25)Ja nie wstydzę się Ewangelii, jest bowiem ona mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka. W niej bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi, jak jest napisane: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie. Albowiem gniew Boży ujawnia się z nieba na wszelką bezbożność i nieprawość tych ludzi, którzy przez nieprawość nakładają prawdzie pęta. To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił. Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy. Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. Podając się za mądrych stali się głupimi. I zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów. Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen.

(Ps 19,2-5)REFREN: Niebiosa głoszą chwałę Pana Boga

Niebiosa głoszą chwałę Boga,dzieło rąk Jego obwieszcza nieboskłon.Dzień opowiada dniowi,noc nocy przekazuje wiadomość.

Nie są to słowa ani nie jest to mowa,których by dźwięku nie usłyszano:Ich głos się rozchodzi po całej ziemi,ich słowa aż po krańce świata.

(Hbr 4,12)Żywe bowiem jest słowo Boże i skuteczne, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

(Łk 11,37-41)Pewien faryzeusz zaprosił Jezusa do siebie na obiad. Poszedł więc i zajął miejsce za stołem. Lecz faryzeusz, widząc to, wyraził zdziwienie, że nie obmył wpierw rąk przed posiłkiem. Na to rzekł Pan do niego: Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości. Nierozumni! Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste.

Robert Nowak
Październik 15, 2017, 15:18:25 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 3 | Komentarze: 0

Rdz 30: 1-24
W  Pismie Swietym jest ukazany projekt Boga, ktory zakladal malzenstwo monogamiczne. Bog stworzyl Adama i Ewe i nie jednego Adama i wiele Ew.
Jeden Adam i wiele Ew to jest wytwor kulturowy. Zycie w zwiazku poligamicznym ukazuje jak  czlowiek  pragnie realizowac to co plynie z jego natury. Zwiazek monogamiczny nie zawsze dawal gwarancje przedluzenie potomstwa.A zatem dla zachowania  rodziny stosowano rozne praktyki, niewolnica zony, ktora rodzi za zone,dzisiaj to mozna nazwac dzieci z probowki. Jakub jest ojcem swoich naturalnych dzieci i dzieci z  "probowki".Pismo Swiete nie dyskryminuje tych dzieci z "probowki"  one sa traktowane na rowni z dziecmi , ktore bezposrednio pochodza od Lei czt Racheli.
Dzieci z naturalnych" probowek"  jakimi byly niewolnice, zwiazki poligamiczne taki rzeczy wytwarza kultura, ktora chce sluzyc czlowiekowi.
Pismo swiete ukazuje, ze te wytwory kulturowe nie daja szczescia,ani Lea ani Rachela nie czuly sie szczesliwe, miedzy ...
Robert Nowak
Październik 08, 2017, 15:38:41 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 20 | Komentarze: 0

Rdz  29:31-35
W tym fragmencie Pisma Swietego widzimy jak spelnia sie obietnica Boga.Abraham mial jednego syna , ktory legalnie zgodnie ze zwyczjami przedluzal rodzine, Izaak mial juz dwoch synow o takiej pozycji.Jakub w tym momencie ma juz 4 synow i ta liczba nie jest ostateczna.
Jakub przez rozne uklady ma dwie zony.Jedna chciana i druga niechciana.Tak sie sklada, ze z tej niechcianej zony rodza sie te dzieci z ktorych w nastepnych pokoleniach utworzy sie narod o imieniu ich  ojca Jakuba, ktory tez mial imie dodatkowe Izrael albo tez o tym narodzie mowiono od  imienia Judy,  Jude znaczylo ci , ktorzy wywodza sie od Judy co w naszym jezyku oznaczalo zyd, i ten narod nazywamy zydami.
Sytuacja Lei ukazuje, ze w zwiazku poligamicznym istnieje problem chcianej i niechcianej zony.
Kobieta i mezczyzna maja byc  jednoscia w jednym ciele i do tego potrzeba  z woli Boga jednej  kobiety i jednego mezczyzny, gdyz godnosc kobiety i mezczyzny sa jednakowe.Nie mawiecej godnosc...
Robert Nowak
Październik 01, 2017, 16:58:51 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 32 | Komentarze: 0

Rdz 29:1-30
Ten fragment Pisma sw. ukazuje jak trudne bylo laczenie religii monoteistycznej z malzenstwem monogamicznym , tak jak to bylo  w zamierzeniu Boga, jak to ukazuje Ksiega Rodzaju.
Abraham i Izaak potrafili zyc w malzenstwie monogamicznym .Jednak trzecie pokolenie rodziny Abrahama wyznajace wiare w Jedynego Boga mialo problemy z zachowaniem malzenstwa monogamicznego. Tutaj widzimy, ze Jakub praktycznie zostaje skazany na zycie w poligami: Laban odpowiedział: «Nie ma tu u nas zwyczaju wydawania za mąż [córki] młodszej przed starszą." Jakub chcial ozenic sie z Rachela jednak aby to bylo mozliwe musial wczesniej poslubic Lee.
Laban okazal sie nie mniejszym intrygantem jak jego siostra Rebeka. To jego intryga sprawia ,ze za pomoca Jakuba rozwiazal problem ozenku dwoch corek i mial Jakuba za sluzacego  nie 7 ale 14 lat.
Z Jakubem zaszlo cos podobnego jak w znanym przyslowiu " trafila kosa na kamien". Jakub zrecznie oszukal Ezawa i tymi oszustwami zdolal pozba...
Robert Nowak
Wrzesień 24, 2017, 18:35:06 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 28 | Komentarze: 0

Rdz28: 1-22
W tym rozdziale Pisma Swietego  zaczyna sie historia  trzeciego pokolenia  rodziny monoteistycznej pochodzacej od Abrahama. To co Bog powiedzial Abrahamowi, Izaakowi  teraz to wszystko potwierdza Jakubowi:"Ja jestem Pan, Bóg Abrahama i Bóg Izaaka. Ziemię, na której leżysz, oddaję tobie i twemu potomstwu. 14 A potomstwo twe będzie tak liczne jak proch ziemi, ty zaś rozprzestrzenisz się na zachód i na wschód, na północ i na południe; wszystkie plemiona ziemi otrzymają błogosławieństwo przez ciebie i przez twych potomków. 15 Ja jestem z tobą i będę cię strzegł, gdziekolwiek się udasz; a potem sprowadzę cię do tego kraju. Bo nie opuszczę cię, dopóki nie spełnię tego, co ci obiecuję»."
Jakub ma objawienie  Boga, w ktorym, Bog mu sie przedstawia. Ta osobista wiez z Bogiem czyni , ze Jakub sam od siebie sklada pewne obietnice Bogu:"«Jeżeli Pan Bóg będzie ze mną, strzegąc mnie w drodze, w którą wyruszyłem, jeżeli da mi chleb do jedzenia i ubranie do okrycia się 21 i jeżel...
Robert Nowak
Wrzesień 16, 2017, 18:42:26 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 46 | Komentarze: 0

Rdz 27:1-42
Abraham zapocztkowal kult jednego Boga w swej rodzinie. Wiara Abrahama jest utrzymana przez Izaaka. Jednak w trzecim pokoleniu pojawia sie powazne zagrozenie dla tej  wiary, poniewaz Ezaw powraca do tradycji politeistycznej przez swoj zwiazek poligamiczny. Zeni sie z dwoma kobietami o wyznaniach politeistycznych i sam w relacji z Bogiem jest oziebly.Tutaj mogla zakonczyc sie religia monoteistyczna, gdzie uznaje sie Jedynego Boga, nieidentyfikowanego z zadna sila natury.
Taki Bog mogl stac sie czyms co przechodzi do tradycji rodzinnej i oczywiscie moze byc  uznany przez potomkow Ezawa jako jeden z wielu bogow.
Jednak taka sytuacja nie ma miejsca.Rebeka , ktora zawsze w swym sercu miala wiecej uczucia dla Jakuba jak dla Ezawa, przygotowuje plan aby na czele   klanu rodzinnego stanal Jakub.
 Jakub widzial, ze pomysly mamy funkcjonuja dobrze tak jak to bylo z pierworodztwem, teraz   Rebeka wymyslila cos aby pozbawic Ezawa blogoslawienstwa. Plan zostal zrea...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.