rzeczysedno.pl

Forum tematyczne => Wiadomości => Z kraju => Wątek zaczęty przez: Puella Clara w Marzec 23, 2014, 22:54:06

Tytuł: Kryształowa Kula dla Kamila Stocha!
Wiadomość wysłana przez: Puella Clara w Marzec 23, 2014, 22:54:06
(http://i.iplsc.com/kamil-stoch-z-krysztalowa-kula/00031TT3FEQKMGDI-C116-F4.jpg)
Kamil Stoch z Kryształowa Kulą. Fot. Grzegorz Momot
____Kamil Stoch już w piątek 21 marca zapewnił sobie pierwszą w karierze Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dziś, po ostatnich w sezonie zawodach, które odbyły się w Planicy, dwukrotny polski mistrz olimpijski odebrał nagrodę.

W piątkowym konkursie w Planicy Stoch uzyskał w pierwszej serii 131,5 metra, co dawało mu szóste miejsce. Do prowadzącego Andersa Bardala tracił 4,1 punktu, wyprzedzali go także Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer, Peter Prevc i Severin Freund. W drugiej serii Kamil uzyskał 134 metry i awansował na czwartą pozycję.
____

W niedzielnym, ostatnim konkursie tego sezonu Pucharu Świata w Planicy Kamil Stoch w pierwszej serii prowadził po najdłuższym w konkursie skoku - 139 m! Po drugim skoku (136 m) ostatecznie zajął czwarte miejsce, do trzeciego Andersa Bardala tracąc zaledwie 0,1 punktu.  Na 13. pozycji znalazł się Piotr Żyła, zaś na 15. Maciek Kot. Na "pudle" uplasowali się kolejno Prevc, Freund i Bardal. Ale i tak najważniejszy jest triumf w klasyfikacji generalnej!

Kamil Stoch jest drugim polskim skoczkiem w historii, który zdobył Kryształową Kulę dla najlepszego zawodnika sezonu. Wcześniej czterokrotnie udawało się to Adamowi Małyszowi.

Nasz młody skoczek wkroczył tym samym do ekskluzywnego grona liczącego do tej pory 6 zawodników - takich, którzy w swojej karierze wywalczyli zarówno mistrzostwo świata, Kryształową Kulę, jak i złoty medal olimpijski. Poza Stochem są to Matti Nykaenen, Jens Weissflog, Espen Bredesen, Thomas Morgenstern i Simon Ammann.

Piątkowy wywiad ze zdobywcą Kryształowej kuli w sezonie 2013/2014:
Kamil Stoch chwilę po wywalczeniu Kryształowej Kuli (TVP Info, 21.03.2014) (http://www.youtube.com/watch?v=UEtwmp_zcZY#ws)

Źrodła: przeglądsportowy.pl, wp.pl