rzeczysedno.pl

Forum tematyczne => Wiedza => Historia => Wątek zaczęty przez: Puella Clara w Sierpień 12, 2013, 08:11:24

Tytuł: "Wielka wojna na wschodzie" (wojna polsko-bolszewicka 1919-1921)
Wiadomość wysłana przez: Puella Clara w Sierpień 12, 2013, 08:11:24
"Wielka Wojna na Wschodzie” to cieszący się popularnością fabularyzowany serial dokumentalny, który przedstawia wojnę polsko-radziecką 1919-1921 niemal dzień po dniu. Zwycięstwo Polaków zadecydowało o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowało Europę przed zalewem bolszewizmu.
(http://www.rzeczysedno.pl/users/puella_clara/images/wielka_wojna.jpg) (http://www.rzeczysedno.pl/users/puella_clara/playlisty/wojnabolszewicka.html)
Aby obejrzeć serial, kliknij obrazek
____Akcja rozpoczyna się 14 lutego 1919 r., w dniu pierwszego starcia wojsk polskich i bolszewickich. Serial szczegółowo relacjonuje atak armii radzieckiej na Warszawę, który nastąpił 12 sierpnia 1920 roku. Bitwa, którą 15 sierpnia stoczyły ze sobą wojska polskie i bolszewickie, jest jednym z największych zwycięstw w historii Polski. Wojna kończy się w marcu 1921 roku podpisaniem traktatu w Rydze, w którym Rosja zgadza się między innymi na zapłacenie ogromnego odszkodowania stronie polskiej. Do dzisiaj Polska nie dostała żadnych pieniędzy.

Produkcja: Polska we współpracy z Discovery Historia
Scenariusz: Paweł Śliwiński
Reżyseria: Krzysztof Miklaszewski
Narrator: Wojciech Chorąży
Rok produkcji: 2009
____
Tytuł: Odp: "Wielka wojna na wschodzie" (wojna polsko-bolszewicka 1919-1921)
Wiadomość wysłana przez: Puella Clara w Sierpień 12, 2013, 08:13:07
Prof. Wojciech Materski o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, o jej uwarunkowaniach historycznych i znaczeniu.

Prof. Wojciech Materski o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku (http://www.youtube.com/watch?v=eNcq7pqBopY#)
Tytuł: Odp: "Wielka wojna na wschodzie" (wojna polsko-bolszewicka 1919-1921)
Wiadomość wysłana przez: Puella Clara w Sierpień 12, 2013, 08:14:33
Film użytkownika YT Marcin9406 opowiadający w sposób łatwy i zrozumiały genezę, przebieg i zakończenie wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920. Materiał wzbogacony jest oryginalnymi nagraniami z epoki, ciekawostkami, wcześniej niepublikowanymi zdjęciami.

Wojna polsko-bolszewicka (http://www.youtube.com/watch?v=jUV_6SWB9Ao#)
Tytuł: Odp: "Wielka wojna na wschodzie" (wojna polsko-bolszewicka 1919-1921)
Wiadomość wysłana przez: łukasz_marek w Sierpień 12, 2013, 17:02:36
Ciekawy film....Polacy to Wielki Naród !. Dzięki Puello:)  +
Tytuł: W 1920 r. Polacy zdali egzamin. Uratowaliśmy znaczną część Europy
Wiadomość wysłana przez: marylaossowska w Sierpień 15, 2013, 07:51:43
Pozwolę sobie przytoczyć wywiad z prof. Janem Żarynem na temat "cudu nad Wisłą".

Cytuj
(http://niezalezna.pl/uploads/imagecache/nowa-wiadomosc/foto2013/44824-495761376502052.jpg)___Reakcja polskiego społeczeństwa na wojnę z bolszewikami była egzaminem z wysiłku poprzednich pokoleń budujących nowoczesny naród polski - stwierdził historyk, prof. Jan Żaryn.
__

Na czym polegał fenomen Bitwy Warszawskiej, uznawanej za 18 najważniejszą bitwę w dziejach świata?

Fenomen polegał na tym, że przy zdecydowanie nierównych siłach wygraliśmy bitwę pod Warszawą i rozgromiliśmy olbrzymią armię bolszewicką. Obroniliśmy w ten sposób swoją niepodległość i być może też tożsamość narodową. Biorąc pod uwagę późniejsze dziesięciolecia - uratowaliśmy znaczną część Europy. Być może bolszewicka nawałnica sięgnęłaby zdecydowanie dalej niż do 1945 roku w ramach Porozumień Jałtańskich, gdzie żelazna kurtyna została zatrzymana na granicy niemiecko-niemieckiej czy greckiej.

Jakie plany bolszewików udaremnili Polacy?

Adam Zamoyski pisze o 1920 r., że plany Stalina i spółki sięgały porozumienia z Niemcami i przerzucenia zapału rewolucji na tamte tereny Europy. Poprzez zaszczepiony ferment bolszewicki na Węgrzech chciano przenieść rewolucję na południe Europy, aż do Włoch. Nie jest to więc zwycięstwo tylko Polski, ale i cywilizacji europejskiej wobec bolszewickiej nawałnicy. Ona przemieniłaby podbite narody w podległe bolszewickiej idei.
 
Dla nas była to szczególna próba, egzamin odpowiedzialności za „świeżo” niepodległy kraj?

Tak, jako Polacy staraliśmy się budować nowoczesny naród w warunkach zaborów. To, że nie mieliśmy własnego państwa ograniczało te aspiracje. Dopiero II Rzeczpospolita uruchomiła ten proces unaradawiania społeczeństwa, który nie zakończył się w 1939 r. On dalej się kształtował, choć chciano go zatrzymać jednak w 1920 r. w sposób brutalny. Ówczesna reakcja polskiego społeczeństwa na wojnę z bolszewikami była egzaminem z wysiłku poprzednich pokoleń, budujących właśnie ten nowoczesny polski naród.
 
Czy Bitwa Warszawska została wygrana do końca? Może należało iść za ciosem i osiągnąć jeszcze więcej?

Trzeba patrzeć na to w pokorze. Byliśmy blisko ogromnej klęski. To zwycięstwo wyglądało jednak jak cud. Wojsko Polskie broniło się tak dzielnie pod dowództwem gen. Rozwadowskiego, że to było ponad ludzką miarę. Nic by z manewru nadbiebrzańskiego nie wyszło, gdyby w dniach 13, 14 czy 15 sierpnia nasza obrona się załamała w którymkolwiek miejscu. Ten manewr nadbiebrzański był genialny, bo Tuchaczewski spodziewał się armii Budionnego, a nie Armii Polskiej. Zaskoczenie było tak duże, że wojska bolszewickie poszły w rozsypkę. Przypieczętowała jednak zwycięstwo dopiero Bitwa Niemeńska. Ona spowodowała wycofanie się Armii Czerwonej i rozejm, zakończony w marcu 1921 r. Pokojem Ryskim. Sytuacja międzynarodowa nie była wówczas taka łatwa. Rosja mogła nie przyjąć warunków tego traktatu. Niemcy również kontestowali postanowienia Traktatu Wersalskiego.

Autor: JW
Żródło: niezalezna.pl