* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Posiadacz niebieskiej krwi o niezwykłych właściwościach  (Przeczytany 8747 razy)

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1240
Posiadacz niebieskiej krwi o niezwykłych właściwościach
« dnia: Styczeń 03, 2014, 08:42:45 »
(Wiki) Skrzypłocz (Limulus), nazywany też mieczogon – rodzaj obejmujący kilka reliktowych gatunków staroraków. Polską nazwą mieczogony lub skrzypłocze nazywa się często także cały rząd ostrogonów (Xiphosura), istniejący od środkowej części syluru, tzn. od około 425 mln lat (wenlok). Jednak współczesne rodzaje skrzypłoczy są taksonam młodymi geologicznie. Budowa
Pancerz skrzypłoczy jest dwudzielny. Przednią część (prosoma, głowotułów) tworzy 6–7 segmentów bardzo silnie zrośniętych, a tylną (opistosoma, odwłok) 10 segmentów, trochę słabiej zrośniętych tak, że widać słabą segmentację. Na końcu opistosomy znajduje się długi kolec ogonowy (telson). U kopalnych przedstawicieli skrzypłoczy pancerz był, podobnie jak u współczesnych, chitynowy, prawie bez złogów węglanów czy fosforanu wapnia, dlatego ich pancerze zachowują się tylko w wyjątkowo sprzyjających okolicznościach. Osiągają do 60 cm długości i 4,5 kg wagi. Mają wielosoczewkowe oczy (do prawie 1000 soczewek w każdym) położone na obu bokach głowotułowia oraz 5 oczu na środku głowotułowia i dwoje na spodniej części, blisko otworu gębowego. 10 oczu dzięki czemu dobrze widzą nawet w ciemności pod wodą. Odnóża skrzypłocza: pod głowotułowiem znajduje się 6 par, z tego pierwszą tworzą szczękoczułki z kleszczami, druga nogogłaszczki (pedipalpy), a pozostałe pełnią funkcję kroczne, ale także służą jako szczęki. Pod odwłokiem znajduje się 7 par odnóży – pięć tylnych używanych jest do pływania i jednocześnie jako skrzela, a dwie przednie pełnią głównie funkcje genitalne. Skrzypłocze wykluwają się z jaj.Występowanie Skrzypłocze występują w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Ameryki Północnej i Środkowej oraz przy azjatyckich brzegach Pacyfiku, najbardziej znanym ich gatunkiem jest Limulus polyphemus. Formy kopalne zasiedlały także wody słodkie.

 Odżywianie: Mięsożerne

 Oddychanie: Oddychają skrzelami.

Jak wyglądają w ruchu?


Krew
Podobnie jak wiele skorupiaków (Crustacea)
 krew skrzypłoczy ma barwę niebieską,
 a czynnikiem transportującym tlen
w organizmie jest hemocyjanina, a nie hemoglobina.
Krew skrzypłoczy ma specyficzną właściwość
reagowania na endotoksyny
produkowane przez bakterie Gram-ujemne:
 w kontakcie z nimi natychmiast wytwarza
 widoczne gołym okiem "agregaty obronne",
otaczające drobnoustroje i natychmiast je niszczące.
Dzięki temu w ciągu kilku sekund wiadomo,
 czy powierzchnia lub przedmiot potarte krwią
skrzypłocza-mieczogona są pirogenne lub
 zainfekowane bakteriami oraz jak dużo jest tych bakterii.Przemysł pozyskiwania ich niebieskiej krwi. ( Wracają potem do morza)

 

Cechą istotną krwi jest to, że sama również
jest jałowa i wolna od znanych bakterii.
Niebieska krew zachowuje swe antybakteryjne właściwości
 nawet rozcieńczona w pewnej ilości jałowej,
destylowanej wody.Ze względu na niewielką
populację tych zwierząt oraz ograniczony teren ich
występowania, krew do produkcji testerów bakteryjnych
 pozyskiwana jest od mieczogonów w podobny
 sposób, jak to robi się u krwiodawców, czyli tak, aby
dawca przeżył procedurę pobrania krwi i mógł krew
oddawać również w przyszłości

Obecnie płyn testujący z domieszką krwi skrzypłoczy jest wytwarzany przez firmy ze Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Chin.
Testy bakteryjne wykonane z krwi skrzypłoczy wykorzystywane są m.in. w przemyśle kosmicznym do natychmiastowego kontrolowania jałowości podzespołów szykowanych do ekspedycji w sondach kosmicznych, w razie podejrzenia o kontaminację. (Wiki)

Cena jednego litra krwi - 15 000 USD!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 19:24:04 wysłana przez admin »

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1376
Odp: Posiadacz niebieskiej krwi o niezwykłych właściwościach
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2014, 21:22:11 »
Woooow, bardzo ciekawy artykuł, Sokratesie! :)
Któż na co dzień pamięta o skrzypłoczach, a przecież, jak się okazuje, to dzięki medycznym testom robionym z ich krwi wielu z nas może zawdzięcza im zdrowie lub życie. Koncentrat LAL (Limulus Amoebocyte Lisate) z amebocytów tych zwierząt ułatwia też wykrycie endotoksyn bakteryjnych w moczu, płynie mózgowym i innych częściach ludzkiego organizmu, ujawnia skażenia bakteryjne leków podawanych dożylnie i narzędzi medycznych. Płyny skażone nawet minimalnie od razu ulegają żelowaniu.
Hmm... właśnie przeczytałam, że ze skrzypłoczy pozyskuje się również chitynę, stosowaną m.in. do wyrobu soczewek kontaktowych.

Liczebność populacji skrzypłocza generalnie drastycznie spadła. W przeszłości były zabijane w bardzo dużych ilościach przez zbieraczy małży, którymi się żywiły. Mam nadzieję, że w zamian za dobrodziejstwo, jakim jest ich krew, ludzie coś robią dla ochrony i wzmocnienia rozrodu tych zwierząt, a za te 20% pobranej hemolimfy (to jest właściwsze określenie na płyn u skorupiaków - krew plus limfa są połączone) dostają chociaż papusiu ;)
Niestety badania dowodzą, że takie "krwiodawstwo" bywa dla niektórych osobników śmiertelne...
____
Znalazłam filmik ukazujący, jak uroczo skrzypłocz porusza się w wodzie. Te pięć par tylnych odnóży ze skrzelami w kształcie listków spełnia funkcje motoryczne i oddechowe, jak to napisałeś w artykule.
Myślę, że delikatne skrzela zewnętrzne to jest ich słaba strona, ale na pewno takie "pancerniaki" poradzić sobie potrafią w niebezpiecznych sytuacjach!
____


Trylobit z ordowiku
____Patrząc na skrzypłocze, od razu mam skojarzenie z trylobitami, wymarłymi paleozoicznymi morskimi stawonogami o owalnym i spłaszczonym grzbietobrzusznie ciele. Jednak trylobity miały wyraźnie wyróżnione części: głowową, tułowiową i ogonową, a wzdłuż ciała bruzdy dzielące osobnika optycznie na trzy części (stąd nazwa). Od strony grzbietu przykryte były wapiennym pancerzem.

O pochodzeniu ostrogonów, a więc i skrzypłocza, można wnioskować na podstawie ich larw. Wyglądają jak formy larwalne trylobitów. Także charakterystyczna tarcza głowowa skrzypłocza przypomina tarczę głowową trylobita. Mamy więc krewniaka! ;)
____

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1240
Odp: Posiadacz niebieskiej krwi o niezwykłych właściwościach
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 04, 2014, 21:32:09 »
Te pradawne zwierzęta wcale nie są prosto zbudowane... Tyle par oczu u skrzypłocza, możliwość życia zarówno w morzu jak i lądzie.
Skuteczna ochrona przed bakteriami i ich toksynami.
Zadziwia mnie to :)
Jeszcze jak zabawnie pływają pancerzem do dołu :).
Wiem, że maja główną parę oczy na pancerzu.
Naprawdę, to przypomina konstrukcję biotechnologiczną:).


Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 566
Odp: Posiadacz niebieskiej krwi o niezwykłych właściwościach
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2014, 02:49:09 »
O tym, że przyroda jest biotechnologią coraz bardziej przekonuje porównanie z tworzoną przez ludzi cywilizacją i pewnymi futurystycznymi założeniami. Jeśli to nie jest owoc wysoko zaawansowanej cywilizacji i rozwiązań, które jeszcze przez wieki będą niedoścignionym wzorem dla naszej cywilizacji, to należałoby wierzyć, że stał się niezwykły cud spontanicznego zaprojektowania skomplikowanego, składającego się z milionów aminokwasów chemiczno-informatycznego projektu DNA/RNA, które sterują na poziomie nanotechnologii tak wiele wzajemnie powiązanych elementów. Jeszcze tysiące naukowców przez wieki tego nie zgłębi. Są jednak uparci naukowcy, którzy tłumaczą to spontaniczną ewolucją. Im głębiej się bada okazuje się, że to nie tylko życie, ale cała otaczająca nas rzeczywistość jest tą technologią od tego nieznanego czegoś, co tworzy cząstki elementarne po Wszechświat. To nie kosmici, coś takiego mógł stworzyć Ktoś Wszechmogący, którego powszechnie nazywamy Bogiem. Innych kandydatów brak.

Ewolucjoniści, którzy z hipotezy Darwina uczynili nie tylko teorię (wiadomo co oznacza ten termin w nauce), ale nawet filozofię życia i aksjomat, do którego szukają na siłę dowodów. Chociaż sama ewolucja nie jest herezją, jednak znamy masę oszustw, które wychodzą pomimo prób wyciszania. Zamiast znajdywania brakujących ogniw pomiędzy człowiekiem a innymi naczelnymi po ujawnieniu oszustw uznawane za dowody ogniwa znikają z katalogów, a znalezione kości hominidów mogą nie być przodkami ludzi, ale wyginionymi gatunkami naczelnych. Powstają też hipotezy, że niektóre szkielety rzekomo pośrednie są ludzkie, tylko raczej pochodzą od osobników upośledzonych lub celowo uformowanych przez jakąś kulturę. Podobnie jak niektóre czaszki faraonów, czaszki niedawno odkryte w Alzacji, czy plemion indiańskich, wyglądające jak kosmici.

Zdeformowana czaszka znaleziona w jednym z grobów w Pays de Sainte Odile.
Fot. Denis Gliksman, Inrap


Oczywiście podważanie ewolucji i dewolucji byłoby prawdopodobnie ośmieszaniem się, gdyby podważać oczywiste przypadki tam, gdzie wystąpiła i została udowodniona, ale czy rzeczywiście jest to takie proste jak by chcieli neodarwiniści? Równoległe teorie neokreacjonistyczne, czy projektu, dają wiele do myślenia podważając niektóre założenia. A może jednak zakładając, że świat jaki znamy jest technologią, należałoby spojrzeć na to, co nazywamy ewolucją jako na upgrade'y czy update'y. To co darwiniści nazywają doborem naturalnym może być częścią procesu technologicznego. Spojrzenie na epoki pokazuje wyraźnie różne style i wzornictwo artystyczne całych ekosystemów. Zwieńczeniem jest człowiek, który jest szczytem i wyraźnie najdoskonalszym stworzeniem, czy szczytem osiągnięć tej technologii.

Pozostaje tu nadal wiara, że cały Wszechświat jest stworzony w najdrobniejszych szczegółach przez Boga lub alternatywa cudu powstania niezwykle skomplikowanej, zorganizowanej technologii spontanicznie, bo tak jest i basta. Nawet najbardziej zagorzały ateista i piewca neodarwinizmu Richard Dawkins woli wierzyć w niewidzialnego zegarmistrza i wszystko tłumaczy wytrychem o nazwie "dobór naturalny", który urósł już niemalże do rangi kamienia filozoficznego w tych kręgach...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2014, 03:08:15 wysłana przez Marcin »

Offline Aniks

 • Użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 399
Odp: Posiadacz niebieskiej krwi o niezwykłych właściwościach
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2014, 19:07:33 »
Ciekawe i zabawne są te skrzypłocze. Dobrze, że choć takie duże, są łagodne dla ludzi.
W ogóle nie wiedziałam o ich istnieniu, dzięki za uświadomienie, Uczniu Sokratesa!

A pomyśleć, jak potrafi nam dokuczyć jedna komarzyca, chociaż tak malutka... ;D

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.