* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Pływie kacza - piękna pieśń żałobna rewolucji Majdanu na Ukrainie  (Przeczytany 9312 razy)

Offline Teofil

• Administrator
Stara pieśń łemkowska „Pływie kacza” (Płynie kaczka) była ulubioną pieśnią 25-letniego Michaiła Żyznieuskiego, który zginął na Majdanie 22 stycznia 2014. Na prośbę rodziny odtworzono ją na jego pogrzebie i od tej chwili stała się pieśnią żałobną kijowskiego Majdanu.

Пливе кача по Тисині

Гей, пливе кача по Тисині,
Пливе кача по Тисині.
Мамко ж моя, не лай мені,
Мамко ж моя, не лай мені.

Гей, залаєш ми в злу годину,
Залаєш ми в злу годину.
Сам не знаю де погину,
Сам не знаю де погину.

Гей, погину я в чужім краю,
Погину я в чужім краю.
Хто ж ми буде брати яму?
Хто ж ми буде брати яму?

Гей, виберут ми чужі люди,
Виберут ми чужі люди.
Ци не жаль ти, мамко, буде?
Ци не жаль ти, мамко, буде?

Гей, якби ж мені, синку, не жаль?
Якби ж мені, синку, не жаль?
Ти ж на моїм серцю лежав,
Ти ж на моїм серцю лежав.

Гей, пливе кача по Тисині,
Пливе кача в по Тисині.
______________Płynie kaczka po Cisie

Hej, płynie kaczka po Cisie,
Płynie kaczka po Cisie.
Mateczko moja nie łajaj mnie,
Mateczko moja nie łajaj mnie...

Och, zganisz  mnie w złej godzinie,
Zganisz mnie w złej godzinie...
Sam nie wiem gdzie polegnę,
Sam nie wiem gdzie polegnę...

Hej, polegnę ja w cudzym kraju,
Polegnę w cudzym kraju.
Któż mnie tam pochowa?
Któż mnie tam pochowa?

Ech, pochowają mnie obcy ludzie,
Pochowają mnie obcy ludzie.
Czy nie będzie ci żal, matulu?
Czy nie będzie ci żal, matulu?

Ach, jakże mam synku nie żałować?
Jakże mam synku nie żałować?
Tyś na moim sercu leżał,
Tyś na moim sercu leżał...
Hej, płynie kaczka po Cisie,
Płynie kaczka po Cisie...

http://lyricstranslate.com/pl/пікардійська-терція-пливе-кача-по-тисині-lyrics.html
http://niepoprawni.pl/blog/4589/plywie-kacza-piesn-zalobna-majdanu
Tłumaczenie poprawione przez Rzeczysedno.pl

Offline Puella Clara

• Moderator
Odp: Pływie kacza - piękna pieśń żałobna rewolucji Majdanu na Ukrainie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2014, 15:20:39 »
Bardzo przejmująca pieśń. I te słowa, jakby prorocze...

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2014, 17:52:01 »
Oby nie były prorocze... Obserwując wydarzenia, szykuje się na poważny konflikt międzynarodowy, bo właśnie przeczytałem, że Turcja zamierza bronić Tatarów krymskich, a ci są za pozostaniem Krymu przy Ukrainie.

Sprawa tego puczu "nieoznakowanych" jednostek specjalnych na budynek parlamentu krymskiego jest naprawdę dziwna i pokazuje drugie dno. Wcześniejsze informacje o rosyjskich snajperach, strzelających do obu stron i te wyraźnie prowokacyjne zachowania przypominają niemieckie prowokacje przed II wojną światową, to nie jest przypadkowe. Agitatorzy z przygotowanym nagłośnieniem, ulotkami i z sowieckimi pieśniami oraz uwielbieniem Putina są wręcz infantylni, taka akcja nie może być spontaniczna. Nawet było widać konsternację na twarzach ciekawskich Rosjan, którzy tam przyszli zwabieni propagandą secesyjną. Zagadką jest jednak, w jakim celu i przez kogo są opłacani ci agitatorzy. Czy Putin byłby, aż tak głupim strategiem owładniętym "dumą szaloną"?...

Obyśmy nie musieli teraz relacjonować wydarzeń z prawdziwej wojny, gdzie giną setki ludzi dziennie... Zapowiadany w niedzielę w naszych kościołach na jutro post w intencji pokoju na Ukrainie oby nie był proroczym wołaniem o powstrzymanie prawdziwej wojny, która może się przerodzić w konflikt globalny...

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2014, 18:43:14 »
Miałam na myśli, że prorocze dla Michaiła Żyznieuskiego, Białorusina polskiego pochodzenia, który poległ w cudzym kraju...

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2014, 19:22:19 »
Tak, dla Michała Żyzniewskiego to było prorocze. To kolejny człowiek symbol, wcielenie polskiego kresowiaka. Możemy mówić nawet, że to jest i nasz rodak. Tereny dawnej przedrozbiorowej Rzeczpospolitej są dla nas genetycznie ojczyste, a ludy tam zamieszkujące bratnimi. W zdecydowanej większości to potomkowie obywateli tej Pierwszej Rzeczpospolitej. Ukraińcy, dzisiaj samodzielni też są potomkami naszej ojczyzny i nie powinni być dla nas obcy. Obcymi są Rosjanie.

Offline Aniks

• Użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2014, 20:05:44 »
Piękna i wstrząsająca pieśń oraz klip. Szarpnęła sercem i wycisnęła łzy. Wielka tragedia dla matek, których dzieci giną. Tylu bohaterów zginęło w imię wolności. Dzięki, Marcinie, za umieszczenie tego utworu na portalu.
Już miałam nadzieje, ze wszystko stopniowo ułoży się naszym sąsiadom Ukraińcom po tej wytrwałej walce, która pochłonęła tyle ofiar w ludziach, a tu wynikła sprawa Krymu...
Ludzie tak pragną tej wolności!

Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.