* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Kwiecień 19, 2014, 00:14:45 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 1533 | Komentarze: 0

[/table
___
Wielka Sobota jest dniem ciszy żałobnej i oczekiwania. Był to również czas wielkiej próby dla Apostołów, którzy według Tradycji rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a w wierze wytrwała jedynie Bogurodzica. Stąd dzień ten i każda sobota jest też w Kościele dniem maryjnym. W tym dniu Kościół wspomina wyznawane w Credo zstąpienie Jezusa po śmieci krzyżowej do otchłani "Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który "budzi" ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu." (Deon cyt.)
Tradycyjnie w Wielką Sobotę święci się pokarmy wielkanocne: chleb - ma upamiętniać, ten którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięso - symbolizuje baranka paschalnego, którego spożywał Jezus wraz z Apostołami podczas Ostatniej wieczerzy; jajka - oznaczają nowe życie. Do "święconki" wkłada się również, sól, chrzan, czekoladowe zajączki i inne często zapożyczone z kultury ludowej wiosenne symbole. Po poświęceniu pokarmów wierni udają się do Grobu i trwają na adoracji wystawionej monstrancji z Najświętszym Sakramentem. Podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy świętej, a tyko godzinę czytań i jutrznię z liturgii godzin. Ołtarz główny jest symbolicznie obnażony. Komunię św. można zanosić jedynie chorym jako Wiatyk.
...

  Nasz punkt widzenia


  Muzyka


  Filmy


  Kultura i sztuka


  Wiedza


  Religia

Czytania z Pisma św.


  Hobby

Antydepresyjne wideo :)


  Technika

Serwer Apache - instalacja tutorial młodego fana Linuxa, playlista


  Kącik dla dzieci

Lokomotywa - Michal Bajor - Piosenki dla dzieci


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.
Jeśli chcesz zdobyć cenne umiejętności, rozwijać się i współpracować z ciekawymi ludźmi, dołącz do naszego zespołu redakcyjnego. Pilnie potrzebujemy wsparcia przy opracowywaniu nowych artykułów np.: redaktorów, grafików, informatyków itp.