* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: prof. Andrzej Nowak: Pejzaże polskiej pamięci  (Przeczytany 2442 razy)

Offline Bogumił

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
prof. Andrzej Nowak: Pejzaże polskiej pamięci
« dnia: Luty 03, 2015, 17:26:57 »


Andrzej Nowak (ur. 12 listopada 1960 w Krakowie) − polski historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN (kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na UJ), były redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana”.1 Publikuje artykuły, wywiady i komentarze na łamach m.in. „Rzeczpospolitej”, „Dziennika” i jego dodatku „Europa”, „Naszego Dziennika”, „Gazety Polskiej”, „Gościa Niedzielnego”, „Tygodnika Solidarność”, „Wprost”, „Niedzieli”, „Znaku”, „Życia”2. Jako ekspert do spraw polityki wschodniej zapraszany często do programów telewizyjnych3. Niektóre wykłady publikowane są również w internecie.

Cykl: Pejzaże polskiej Pamięci to kolejna próba syntezy historii Polski, chęć odnalezienia głębszego sensu doświadczeń dziejowych i wyzwań przed jakimi musieli stawać nasi przodkowie. Historia nie jest jedynie zbiorem dat i nazwisk, ale to rzeczywistość w której jesteśmy zanurzeni, a jej sens jest dużo głębszy niż zwykłe ludzkie plany. Ten głębszy sens odwołuje się do Opatrzności Bożej i tego co nazywamy duchem historii. Te ludzkie plany, które były realizowane w dziejach, pozwalają nam również przyjrzeć się naszym własnym planom i naszej aktualnej sytuacji i rozeznać się w niej. Nasza dzisiejsza sytuacja geopolityczna nie napawa nas optymizmem, ale sprzyja takiej refleksji i zadumie nad problemami przed jakimi stawała polska wspólnota w przeszłości. Dzięki temu można wyciągnąć wnioski na dziś.

______
1.Wikipedia
2. tamże.
3. tamże.

« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2015, 17:04:07 wysłana przez admin »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.